Странджа планина е място, което преплита в себе си силата на природата, богата митология и вековни традиции. Тя се намира в Югоизточна България, съвсем близо до Черноморието. Това е и мястото на природен парк „Странджа“ – природен феномен, който продължава да интригува изследователи и туристи всяка година.
Паркът е официално създаден през 1995 година и е най-големият в България. Той се простира на площ от над 1100 кв. км.
Къде се намира природният парк, къде можете да отседнете в близост и какво ще видите – можете да научите от редовете по-долу.
Ако планирате посещение на природен парк Странджа, има няколко начина, по които да стигнете дотам. Те зависят от вашата начална точка.
В случай че началната ви спирка е Бургас и пътувате с автомобил, трябва да поемете по пътя за Малко Търново. Разстоянието до там е около 75 км и в зависимост от натовареността би трябвало да го изминете сравнително бързо. Малко Търново е отправна точка за приключения в парк Странджа.
Имате възможност да стигнете до Малко Търново и чрез автобус. От Бургас има редовни автобусни линии, които обслужват това направление.
Ако се намирате в Царево, което е друго близко населено място, достъпът до природен парк Странджа отново минава през Малко Търново. Пътят навлиза във вътрешността на парка и е изключително живописен. Пътувайки по това направление ще минете през села като Българи и Кости, които са част от богатата история на Странджа.
Друго населено място на Черноморието, което е близо до парк Странджа, е Синеморец. От там можете да поемете по пътя за село Бродилово, което се намира в сърцето на защитената местност.
От Синеморец тръгват и много екопътеки в Странджа, така че можете да обмислите и пешеходна разходка сред природата.
Посещението на природен парк Странджа зависи изцяло от това какво точно искате да видите и правите там.
През пролетта природата на парка е наистина забележителна и можете да прекарате много време навън. Тогава и температурите са по-приятни за разходки. През май месец цъфти известната странджанска зеленика, но трябва да знаете, че е силно отровна.
Пролетното време е много подходящо за наблюдение на диви птици. Над този регион преминава прелетният път Виа Понтика, по който милиони птици всяка година се придвижват на север и после на юг.
Недостатък на пролетното време е, че има възможност да попаднете на лоши метеорологични условия, а в гората да е прекалено кално за разходки.
По време на лятото парк Странджа е изключително благоприятен за разходки. Гората дава нужната сянка и прохлада, които да ви спасят от високите температури. По това време повечето туристи предпочитат да правят преходи до двете основни реки на територията на парка – Велека и Младежка.
Основен недостатък е, че през лятото има много насекоми в парк Странджа. Трябва да бъдете подготвени с подходящи дрехи и репеленти, за да се предпазите.
Есента също е много подходяща за посещение. Тогава гората има съвсем друг чар и ще можете да се насладите на всички невероятни цветове на листата.
Независимо в кой сезон решите да посетите природен парк Странджа, трябва винаги да съобразявате разходките си с прогнозата за времето.
Най-близките населени места до парк Странджа са на брега на Черно море. Това са Царево, Синеморец и Ахтопол. Друго близко населено място навътре в страната е Малко Търново.
И трите черноморски градчета предлагат голям диапазон от места за настаняване. Можете да избирате от уединени бунгала и самостоятелни апартаменти, до големи хотели с ол инклузив услуги.
Трите населени места се различават според предпочитанията на туристите. Ако предпочитате повече удобства, тогава Царево и Ахтопол са по-подходящи.
Ако пък искате да се насладите основно на време навън и сред дивата природа, то тогава Синеморец е точното място за вас.
Малко Търново се намира във вътрешността на страната. То е „входната врата“ към красивата природа на парк Странджа и е много подходящо за отсядане, ако планирате дължи разходки в тази природна местност.
Забележителностите на Странджа са много, като основната причина за посещение е уникалната дива природа на местността.
В парка има и много защитени и редки видове растения. Гората покрива почти цялата територията на парк Странджа. Флората на парка е сложна смесица от различни по произход, биологични особености и степен на еволюция растителни видове.
Общият брой на растителните видове в Странджа е около 1665 вида – над 47% от видовете висши растения в България. 113 от тях са записани в Червената книга на България.
Примери за растителни видове, които ще срещнете в “Странджа” са:
Разнообразието на растителните видове е огромно. Животинските видове също не са малко. Безгръбначните в природния парк все още не са изцяло проучени, като се смята че са установени едва 60% от видовете, срещащи се там.
В този парк се живеят най-големият брой животински видове в цяла България. Според последни изчисления това включва 413 вида, от които 66 са бозайници, а 269 са птици. Поради тази причина, парк Странджа привлича множество любители на дивите животни.
Бозайниците в природен парк “Странджа” са 54 вида. Сред тях най-много са прилепите – 21 вида, като всеки от тях е включен в Червената книга на България. Освен тях в книгата са включени и други бозайници, живеещи в “Странджа” като златката, вълкът, пъстрият пор и видрата.
Извън богатото природно разнообразие, Странджа е място с богата култура и история. Там се намира архитектурният резерват село Бръшлян. На това място можете да се запознаете с типичната за региона архитектура.
За древната тракийска история на Странджа сочи и светилището „Мишкова нива“, което е било комплекс от мегалити край Малко Търново. Гробницата в Пропада пък е невероятен тракийски некропол с множество куполни гробници.
В Странджа се намират и забележителности като средновековната крепост „Голямо Градище“. Тя се намира на най-високия връх в планината на българска територия, който носи същото име.
Странджа е дом на нестинарството в България. Там се намират малкото останали села, които практикуват този древен и впечатляващ обичай.
Село Българи, което се намира на територията на природен парк Странджа, е единственото, за което се смята, че пази оригиналната традиция за ходене по жарава. Мястото е обявено за резерват, а нестинарството като обичай е част от списъка на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство.
Историята на Странджа е дълбоко преплетена с този обичай. Нестинарите всяка година посещават своето свещено място в сърцето на планината, а именно т.нар. Влахов дол. Там те наливат вода от лековити извори, измиват иконите си и измолват здраве за себе си и целия народ. До местността има разработена екопътека, която се нарича Пътеката на нестинарите.
Нестинарството се практикува всяка година на 3 юни. Тогава по стар стил се чества празникът на Св. Св. Константин и Елена. Ритуалът привлича все повече и повече посетители от цял свят.
Кулминацията е танцът на нестинарите върху жарава на селския мегдан.
Най-близките дестинации, които си заслужава да посетите, са Царево, Синеморец, Ахтопол и Малко Търново.
Царево е курортен град на Черноморието, където можете да се насладите на всички удобства на модерния свят. Там ще намерите голямо разнообразие от хотели и забавления. Междувременно винаги можете да направите разходка до парк Странджа заради близостта на населеното място.
Синеморец е село, което привлича все повече и повече любители на природата. Там се намира устието на река Велека – част от природен парк Странджа. На това място можете да се забавлявате с активности като риболов, каяк по устието и много други. Синеморец е познат с красивата си дива природа.
Ахтопол е любим курортен град за семействата с деца. Населеното място се намира близо до парк Странджа и предлага всички удобства на по-големите курорти по Черноморието. В Ахтопол можете да прекарате много хубави часове на големите плажни ивици, да се разхождате по крайбрежната алея или в старата част на града.
Малко Търново е голям административен град и на практика е вратата към природен парк Странджа. Градът предлага абсолютно всички удобства, за които можете да се сетите. Малко Търново е етнографски комплекс, като там е съхранена голяма част от възрожденската архитектура.
Разстоянието от Бургас до природен парк Странджа е около 75 километра.
Най-близките населени места за нощувка са Малко Търново, Синеморец, Царево и Ахтопол.
Обичаят нестинарство се практикува в село Българи всяка година на 3 юни. Тогава е празникът на Св. Св. Константин и Елена по стар стил.