Странджа

Странджа планина е място, което преплита в себе си силата на природата, богата митология и вековни традиции. Тя се намира в Югоизточна България, съвсем близо до Черноморието. Това е и мястото на природен парк „Странджа“ – природен феномен, който продължава да интригува изследователи и туристи всяка година.

Паркът е официално създаден през 1995 година и е най-големият в България. Той се простира на площ от над 1100 кв. км.

Къде се намира природният парк, къде можете да отседнете в близост и какво ще видите – можете да научите от редовете по-долу.

Вековно дърво в гората на парк Странджа

Как да стигнете до природен парк Странджа?

Ако планирате посещение на природен парк Странджа, има няколко начина, по които да стигнете дотам. Те зависят от вашата начална точка.

В случай че началната ви спирка е Бургас и пътувате с автомобил, трябва да поемете по пътя за Малко Търново. Разстоянието до там е около 75 км и в зависимост от натовареността би трябвало да го изминете сравнително бързо. Малко Търново е отправна точка за приключения в парк Странджа.

Имате възможност да стигнете до Малко Търново и чрез автобус. От Бургас има редовни автобусни линии, които обслужват това направление.

Ако се намирате в Царево, което е друго близко населено място, достъпът до природен парк Странджа отново минава през Малко Търново. Пътят навлиза във вътрешността на парка и е изключително живописен. Пътувайки по това направление ще минете през села като Българи и Кости, които са част от богатата история на Странджа.

Друго населено място на Черноморието, което е близо до парк Странджа, е Синеморец. От там можете да поемете по пътя за село Бродилово, което се намира в сърцето на защитената местност.

От Синеморец тръгват и много екопътеки в Странджа, така че можете да обмислите и пешеходна разходка сред природата.

Кое е най-подходящото време за посещение?

Посещението на природен парк Странджа зависи изцяло от това какво точно искате да видите и правите там.

През пролетта природата на парка е наистина забележителна и можете да прекарате много време навън. Тогава и температурите са по-приятни за разходки. През май месец цъфти известната странджанска зеленика, но трябва да знаете, че е силно отровна.

Пролетното време е много подходящо за наблюдение на диви птици. Над този регион преминава прелетният път Виа Понтика, по който милиони птици всяка година се придвижват на север и после на юг.

Водопад на територията на парк Странджа

Недостатък на пролетното време е, че има възможност да попаднете на лоши метеорологични условия, а в гората да е прекалено кално за разходки.

По време на лятото парк Странджа е изключително благоприятен за разходки. Гората дава нужната сянка и прохлада, които да ви спасят от високите температури. По това време повечето туристи предпочитат да правят преходи до двете основни реки на територията на парка – Велека и Младежка.

Основен недостатък е, че през лятото има много насекоми в парк Странджа. Трябва да бъдете подготвени с подходящи дрехи и репеленти, за да се предпазите.

Есента също е много подходяща за посещение. Тогава гората има съвсем друг чар и ще можете да се насладите на всички невероятни цветове на листата.

Независимо в кой сезон решите да посетите природен парк Странджа, трябва винаги да съобразявате разходките си с прогнозата за времето.

Панорамен изглед към Малко Търново по залез слънце

Къде да отседнете?

Най-близките населени места до парк Странджа са на брега на Черно море. Това са Царево, Синеморец и Ахтопол. Друго близко населено място навътре в страната е Малко Търново.

И трите черноморски градчета предлагат голям диапазон от места за настаняване. Можете да избирате от уединени бунгала и самостоятелни апартаменти, до големи хотели с ол инклузив услуги.

Трите населени места се различават според предпочитанията на туристите. Ако предпочитате повече удобства, тогава Царево и Ахтопол са по-подходящи.

Ако пък искате да се насладите основно на време навън и сред дивата природа, то тогава Синеморец е точното място за вас.

Малко Търново се намира във вътрешността на страната. То е „входната врата“ към красивата природа на парк Странджа и е много подходящо за отсядане, ако планирате дължи разходки в тази природна местност.

Какво задължително трябва видите в Странджа?

Забележителностите на Странджа са много, като основната причина за посещение е уникалната дива природа на местността.

В парка има и много защитени и редки видове растения. Гората покрива почти цялата територията на парк Странджа. Флората на парка е сложна смесица от различни по произход, биологични особености и степен на еволюция растителни видове. 

Общият брой на растителните видове в Странджа е около 1665 вида – над 47% от видовете висши растения в България. 113 от тях са записани в Червената книга на България.

Растението Странджанска зеленика по време на цъфтеж

Примери за растителни видове, които ще срещнете в “Странджа” са:

  • Rhododendron ponticum – странджанска зеленика
  • Vaccinium arctostaphylos – странджанска боровинка
  • Taxus baccata – тис
  • Sideritis syriaca – кримски чай
  • Erica arborea – пирен

Разнообразието на растителните видове е огромно. Животинските видове също не са малко. Безгръбначните в природния парк все още не са изцяло проучени, като се смята че са установени едва 60% от видовете, срещащи се там. 

В този парк се живеят най-големият брой животински видове в цяла България. Според последни изчисления това включва 413 вида, от които 66 са бозайници, а 269 са птици. Поради тази причина, парк Странджа привлича множество любители на дивите животни.

Бозайниците в природен парк “Странджа” са 54 вида. Сред тях най-много са прилепите – 21 вида, като всеки от тях е включен в Червената книга на България. Освен тях в книгата са включени и други бозайници, живеещи в “Странджа” като  златката, вълкът, пъстрият пор и видрата.

Извън богатото природно разнообразие, Странджа е място с богата култура и история. Там се намира архитектурният резерват село Бръшлян. На това място можете да се запознаете с типичната за региона архитектура.

За древната тракийска история на Странджа сочи и светилището „Мишкова нива“, което е било комплекс от мегалити край Малко Търново. Гробницата в Пропада пък е невероятен тракийски некропол с множество куполни гробници.

В Странджа се намират и забележителности като средновековната крепост „Голямо Градище“. Тя се намира на най-високия връх в планината на българска територия, който носи същото име.

Нестинарски танц върху жарава

Традиции и обичаи

Странджа е дом на нестинарството в България. Там се намират малкото останали села, които практикуват този древен и впечатляващ обичай.

Село Българи, което се намира на територията на природен парк Странджа, е единственото, за което се смята, че пази оригиналната традиция за ходене по жарава. Мястото е обявено за резерват, а нестинарството като обичай е част от списъка на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство.

Историята на Странджа е дълбоко преплетена с този обичай. Нестинарите всяка година посещават своето свещено място в сърцето на планината, а именно т.нар. Влахов дол. Там те наливат вода от лековити извори, измиват иконите си и измолват здраве за себе си и целия народ. До местността има разработена екопътека, която се нарича Пътеката на нестинарите.

Нестинарството се практикува всяка година на 3 юни. Тогава по стар стил се чества празникът на Св. Св. Константин и Елена. Ритуалът привлича все повече и повече посетители от цял свят.

Кулминацията е танцът на нестинарите върху жарава на селския мегдан.

Близки дестинации

Най-близките дестинации, които си заслужава да посетите, са Царево, Синеморец, Ахтопол и Малко Търново.

Царево е курортен град на Черноморието, където можете да се насладите на всички удобства на модерния свят. Там ще намерите голямо разнообразие от хотели и забавления. Междувременно винаги можете да направите разходка до парк Странджа заради близостта на населеното място.

Синеморец е село, което привлича все повече и повече любители на природата. Там се намира устието на река Велека – част от природен парк Странджа. На това място можете да се забавлявате с активности като риболов, каяк по устието и много други. Синеморец е познат с красивата си дива природа.

Устието на река Велека край Синеморец

Ахтопол е любим курортен град за семействата с деца. Населеното място се намира близо до парк Странджа и предлага всички удобства на по-големите курорти по Черноморието. В Ахтопол можете да прекарате много хубави часове на големите плажни ивици, да се разхождате по крайбрежната алея или в старата част на града.

Малко Търново е голям административен град и на практика е вратата към природен парк Странджа. Градът предлага абсолютно всички удобства, за които можете да се сетите. Малко Търново е етнографски комплекс, като там е съхранена голяма част от възрожденската архитектура.

Често задавани въпроси:

Колко е разстоянието от Бургас до парк Странджа?

Разстоянието от Бургас до природен парк Странджа е около 75 километра.

Кои са най-близките населени места, където мога да нощувам?

Най-близките населени места за нощувка са Малко Търново, Синеморец, Царево и Ахтопол.

Кога се практикува обичаят нестинарство?

Обичаят нестинарство се практикува в село Българи всяка година на 3 юни. Тогава е празникът на Св. Св. Константин и Елена по стар стил.