Странджа е една от най-красивите и диви планини в България. Тя се намира в югоизточната част на страната, като склоновете ѝ на изток граничат с Черно море.
Планината е дом на едни от най-красивите местности и природни резервати у нас, като всяка година привлича хиляди туристи по нейните прекрасни диви пътеки и буйни реки.
Кои са основните забележителности в планина Странджа, как да стигнете до тях и за какво да внимавате – прочетете повече в следващите редове.
Резерват Силкосия е част от природен парк „Странджа“, като обхваща територия от 396 хектара. Това е най-старият природен резерват у нас, като е обявен за такъв в далечната 1931 година.
Силкосия се намира между нестинарските села Българи и Кости. Има и още една особеност – със своята надморска височина, която варира между 100 и 250 метра, Силкосия е един от най-ниско разположените резервати в България.
Резерватът е дом на многовековни дървета. Изчислено е, че средната им възраст е 120-130 години, като на места тези години надвишават 200. Учените са установили 260 вида висши растения. В Силкосия има невероятни букови и дъбови гори, както и вечнозелени храсти като странджанската зеленика – храст, който може да бъде намерен само на това място.
По отношение на фауната, Силкосия е дом на много различни видове влечуги, бозайници и птици.
Сред тях се срещат:
Резерват Силкосия може да бъде достигнат най-лесно, ако се намирате в Царево. От този курорт трябва да стигнете до село Българи, където продължавате към село Кости. Малко след Българи има отбивка от асфалтов път, където започва пътеката към резервата. Там можете да оставите автомобила си и да продължите пеша.
Река Велека е главната забележителност в Странджа. Тя извира на турска територия, но по-голямата ѝ част се намира в България. Реката се слави с едни от най-чистите речни води у нас.
Велека е с дължина 147 километра, като това е най-голямата река на територията на Югоизточна България. Тя минава през целия парк Странджа. В нейните води живеят повече от 30 вида сладководни риби. Велека е и място, където се срещат пет вида животни, вписани в Червената книга на България за защитени видове.
С наближаването на реката към селата Кости и Бродилово, които се намират в Странджа, нейните води се използват за напояване на обработваемата земя.
Устието на Велека се намира на плаж със същото име до Синеморец. Това е едно от предпочитаните места сред любителите на природата, тъй като там се смесват планина, плаж, река и море. Красотата на този район е дива и неподправена. При вливането на реката в Черно море се образува т.нар. пясъчна коса. Мястото е обявено за защитена територия.
Ако искате да се насладите на дивата красота на река Велека, можете да го направите, ако стигнете до селата Кости и Бродилово. В тази своя част, реката е заобиколена от красиви гори и тучни поляни, които дават страхотна възможност за отдих сред природата.
Устието на реката е най-достъпно от Синеморец. То се намира на близък плаж, до който може да се достигне пеша или с автомобил.
Малко Търново е град, който пленява със своята запазена възрожденска архитектура и старинен чар. Той се намира в сърцето на планина Странджа и със своя неповторим дух прави посещението на тази част на България още по-незабравимо.
На територията на Малко Търново има редица музеи, които си струва да бъдат посетени.
Историческият музей в града е уникален, тъй като неговите пет експозиции са разположени в запазени странджански възрожденски къщи. Там туристите могат да добият ценни знания за този страхотен град, неговата история и възрожденски дух.
Археологическият музей е събрал в себе си исторически находки от древното минало на този район. Те са открити в последните десетилетия в обектите около и в града.
Впечатляващи са и храмовете на територията на Малко Търново, които добавят още един щрих към живота на местните и техните вярвания. В църквата „Успение Богородично“ се съхраняват невероятни икони от местни майстори с висока историческа и културна стойност.
Заберново е едно от най-живописните села на територията на България. То е потънало в зеленината на Странджа, като много къщи са със запазена автентична странджанска архитектура.
Заберново се намира в изключително богата на антична и по-нова история местност.
Около населеното място има общо осем параклиса, като най-известен е този на „Свети Георги“. Според местните вярвания, постройката е изградена след пророчески сън на местна жена. На нея ѝ се присънил ангел, който посочил къде точно трябва да бъде издигнат параклис.
Когато започва строежът, в земята е открита каменна плоча с изображение, което местните разпознават като Свети Георги. Така той става патрон на малкия параклис и дава неговото име.
Друга основна местна забележителност е „Грамадата“ – 1000-годишен дъб в близост до селото. Смята се, че това е най-старото живо дърво на територията на цяла Странджа. Мястото е любимо за разходки сред местните хора и туристите. В близост има изграден заслон, както и пейки за отдих.
Величествените меандри на река Велека се намират в местност Петрова нива в Странджа. Най-близкото населено място е село Звездец, до което може да се стигне по главния път Бургас-Малко Търново.
Мястото е неразривно свързано с Илинденско-Преображенското въстание.
Петрова нива привлича най-вече с невероятните и живописни гледки към меандрите на река Велека. Там е и началната точка на няколко популярни туристически маршрута сред природата.
В местността има две популярни места за гледка към меандрите. До едното се стига по тясна и стръмна пътека от Петрова нива. На другото е изградена специална издигната платформа, която прави гледката още по-красива. От платформата се разкрива и по-обширен изглед към меандрите.
Препоръчваме ви да посетите района през есента, когато склоновете на Странджа са обагрени в невероятни цветове. По-малкото растителност ще направи гледката към реката още по-впечатляваща.
Мишкова Нива е място с невероятна древна история, която ни припомня за тракийските корени на България. Това светилище се намира съвсем близо до границата с Турция в райна на Малко Търново.
Култовият комплекс се състои от няколко отделни части като куполни гробници, крепост, римска вила от по-късно време, както и останки от древни рудници.
В тези антични постройки са открити стотици артефакти от различни епохи в нашето минало. Намерени са мраморни жертвеници, посветени на Аполон, надпис с посвещение на Херакъл, както и плочки с изображения на тракийски конник.
Този район е обвързан и с друга интересна легенда – тази за т.нар. Гробница на Бастет – египетска богиня от миналото. Разкопките в местността се ръководят от сътрудник на Людмила Живкова, но заради непосредствената близост до турската граница, те са обгърнати в мистерия.
Параклисът Света Троица е основна забележителност край село Граматиково. Това е едно от най-посещаваните места в Странджа. Мястото е притегателна сила не само за туристи, но също за археолози и изследователи.
Малкият храм е издигнат върху древно тракийско светилище, което представлява естествена пещера. По стените на пещерата постоянно се стича вода, която според местните легенди е лековита. Мястото е достъпно и до днес, като до пещерата се стига по стълбище, което отвежда посетителите на параклиса под земята.
В самата пещера е поставена икона от вярващите, което и до днес привлича много богомолци. В подземното помещение има останки от древна тракийска керамика, но трябва да сте подготвени – вътре няма никакво осветление и е добре да си вземете фенер.
Пътеката, която стига до параклис Света Троица минава през красива широколистна гора.
Бръшлян е може би най-известното населено място в цяла Странджа.
Селото се намира близо до Малко Търново и е запазило автентичния си чар от отминали времена. Старото име на това село е Сармашик и е увековечено в химна на Странджа планина.
Селото се появява през XVII век. В неговата славна история се пазят разкази за Васил Левски, който е нощувал там. Къщата, за която се твърди, че е приютила българина, все още може да бъде посетена.
Уникалното на това населено място е, че цялото село е обявено за архитектурен и исторически резерват. В него са запазени много автентични къщи с характерна за Странджа архитектура. Девет от постройките са паметници с национално значение.
В Бръшлян има реставрирано автентично килийно училище, както и няколко християнски параклиса. Съвсем близо до него могат да бъдат посетени древни тракийски светилища.
В момента в селото има едва 50 постоянни жители.
Природен парк Странджа е защитена територия. Всички, които живеят на неговата територия, както и посетителите на тези древни земи, трябва да положат максимални усилия да ги опазят.
Паркът е дом на много защитени видове растения и животни, като дълг на всеки посетител е да се съобрази с огромното биоразнообразие и красива природа.
Някои от важните правила, които трябва да запомните при посещение в Странджа са:
От ръководството на природен парк „Странджа“ призовават всички посетители да събират боклука си при посещение. На официалния уебсайта на парка има интересна разбивка за колко години се разграждат определени предмети в природата. По този начин от парка ни припомнят, че влиянието на боклуците е много по-дълго, отколкото си мислим.
Друго основно правило за всяка разходка сред природата е да се придържате към вече установените и маркирани пътеки за туристи в Странджа, за да не рискувате живота и здравето си.
Резерват Силкосия е част от природен парк Странджа и покрива площ от 396 хектара.
Устието на река Велека се намира на плаж със същото име близо до Синеморец.
1000-годишният дъб е най-разпознаваемата забележителност на село Заберново. Намира се съвсем близо до него.