Велека или Коджадере на турски е сред най-красивите и живописни реки в България. Тя тече на територията на съседна Турция и се влива в Черно море на територията на нашата страна.
Велека е природна забележителност, която трябва задължително да включите в списъка си за разходка следващия път, когато почивате на Черноморието.
Какво е важно да знаете за Велека и кога да я посетите – научете от редовете по-долу.
Началото на река Велека дават няколко извора в турската част на Странджа планина.
Общата ѝ дължина е 147 километра, като в по-голямата си част тя се намира на територията на България.
След като навлезе в страната ни, Велека минава през общините Малко Търново и Царево. Трасето е изключително живописно, като е част от природните особености на природен парк „Странджа“.
По-големите населени места, покрай които минава Велека, са:
Последните две също се намират на територията на парк Странджа и до тях може да се стигне и с автомобил.
Реката се влива в Черно море на плаж Велека до Синеморец на Южното Черноморие.
По трасето на Велека има две специфични места, които е хубаво да включите в разходката си.
Едното е т. нар. меандри на Велека. Те са близо до Малко Търново. Там реката прави остри завои, като формира красивия планински релеф на Странджа.
Другото специално място по трасето ѝ е устието на Велека. То се намира до Синеморец на Черно море. При вливането си в морето, реката образува живописна пясъчна коса. Това е и една от причините все повече хора да посещават Синеморец като лятна дестинация – за да видят устието на Велека, което се смята за една от най-красивите местности в България. Плаж „Велека“ е достъпен дори пеша, ако отседнете в Синеморец.
Разходката в местностите около река Велека може да предложи различни изживявания в зависимост от сезона, в който ги посетите.
През пролетта, водите на Велека и нейното устие са изключително благоприятни за наблюдение на птици. Основният миграционен път Виа Понтика минава именно над тази местност. Поради тази причина много редки видове гнездят именно край водите на Велека.
Ако пък искате да комбинирате лятната си почивка с разходка край Велека, най-добре е да помислите за ваканция в Синеморец. Близостта до устието на реката ви дава директен достъп до основните атракции по нея. По това време на годината трябва да сте подготвени за насекомите. Добре е да носите със себе си подходящи дрехи и репелент, които да ви помогнат срещу ухапвания.
Есенно време реката е много живописна и Велека ясно се откроява на фона на пожълтяващите дървета. Тогава също става за разходка, но трябва да внимавате с прогнозата за времето. В този район на България често има интензивни дъждове по това време на годината и е добре да внимавате.
Нашият съвет е да се разходите край Велека през летния сезон. Тогава можете да се насладите на най-разнообразни възможности за придвижване по реката, както и допълнителни активности, които иначе не са достъпни.
Повечето туристи, които планират разходка край Велека, отсядат именно в Синеморец. Устието на реката, което се намира на съседния плаж, дава прекрасна и лесна възможност за придвижване.
Синеморец се намира почти накрая на картата на България, на Южното Черноморие. Градчето предоставя голям избор от места за отсядане, между които да избирате.
Друг вариант е да отседнете в Малко Търново, но за да стигнете до Меандрите на Велека в близост, трябва да използвате автомобил. Тъй като градът е добре уреден, там също имате разнообразни варианти за пренощуване.
Ако искате да се навлезете по-дълбоко в парк Странджа, тогава добър избор за пренощуване са селата Кости и Бродилово. Тъй като това са малки населени места трябва да знаете, че там възможностите за пренощуване са ограничени.
Ако пък сте любители на дивото къмпингуване и искате да се отдадете на пълно сливане с природата, къмпингите в близост до Велека се намират на Черноморието. Във вътрешността на парк Странджа няма места за разпъване на палатки или друг тип къмпинг.
Има няколко маршрута за разходка по река Велека, като повечето са в близост до Черноморието.
Една от най-популярните е т.нар. пътека „Велека“. Тя върви по единия бряг на реката. Започва от Синеморец и стига до село Бродилово. Трасето е с дължина приблизително 10 километра, като това би отнело около 3 часа, в зависимост от бързината на ходене.
Този маршрут е сравнително нов и е обособен от ръководството на парк Странджа. Трасето се движи срещу течението на реката, като минава през няколко местности.
Друго много популярно трасе сред туристите е по-кратката разходка от село Българи до река Велека. Маршрутът е с дължина около три километра. Българи се намира съвсем близо до Царево и до него може да се достигне с автомобил.
Начините за разходка по река Велека са толкова много, че едва ли ще имате възможност да изпробвате всичко.
Голяма популярност набират разходките с лодка и каяк по устието на реката. Повечето подобни атракции тръгват от плажа край Синеморец. През последните години особено разпространени са разходките с каяк във водите на Велека. На място има варианти за подобно преживяване както за възрастни, така и за деца.
Друг популярен вариант за разходка по самата река е с помощта на лодка или малко корабче. Край Синеморец има няколко организирани атракции, които предлагат тази услуга.
Ако пък не искате да влизате във водата, винаги можете да се насладите на природата около Велека по веломаршрута Синеморец-Бродилово-Синеморец. Този кръгов маршрут е изключително подходящ както за начинаещи, така и за напреднали, и дава още една възможност да се насладите на красивата природа на Странджа.
Какъвто и да е вашият предпочитан начин за разходка в местностите, през които минава река Велека, трябва да запомните нещо много важно – Велека тече през защитената територия на природен парк Странджа. Отнасяйте се с уважение към правилата и не оставяйте след себе си боклук.
Цялата дължина на река Велека е 147 километра, като в по-голямата си част тече през България.
Устието на река Велека се намира на плаж „Велека“ до село Синеморец.
Най-подходящото време за разходка край река Велека е през лятото, тъй като тогава имате най-голям избор от активности и варианти за трасета.