Какво да правим в Поморие: Забележителности и идеи

Какво да правим в Поморие: Забележителности и идеи

Малко по на юг от Несебър има още едно страхотно място, което може да ни предложи невероятни морски спомени. Това е Поморие – град, който съществува още от времената на траките и е пропит с историята на България.

Повечето хора познават Поморие заради лековитата поморийска луга, за която също ще ви разкажем в тези редове, но градът има още много какво да предложи – било то за почивка или само за разходка.

Античното име на Поморие е Анхиало. То идва от гръцки произход и означава „близо до солта“ – в днешно Поморие все още производството на сол е много развито. Старото име на населеното място отразява неговата богата история и свързаност с морето.

Музейна обиколка

Поморие и районът му имат изключително насищане на музеи заради множеството исторически находки от различни периоди, както и богати данни за бита и културата на местните хора. Най-популярните в Поморие забележителности са свързани именно с богатството на историята в тази част на България.

В Поморие се намира единственият в Източна Европа музей на солта. Той е специализиран в производството на сол чрез слънчево изпарение на морска вода – традиционният метод, който се използва от античността насам. 

В музея можете да се запознаете с древна анхиалска технология за производство на сол. Още по-интересното – извън класическата музейна експозиция, можете да разгледате и 20 дка действащи солници. Музеят на солта е задължителна спирка, ако сте на разходка в Поморие.

Какво да правим в Поморие: Забележителности и идеи

Историческият музей в Поморие също не е за изпускане. Той се намира в центъра на града и в сградата му се е помещавало гръцко девическо училище. В момента там са изложени невероятни експонати, свързани с праисторията на региона, както и с античната и средновековната история на Анхиало. Едни от най-ценните експонати са монети от римската епоха.

Градската художествена галерия на Поморие е с име „Дечко Стоев“ и в нея са поместени над 100 оригинала на български класически художници. В залите ѝ са събрани картини с образи на Черно море.

Какво да правим в Поморие: Забележителности и идеи

Ако се разхождате в Поморие, непременно посетете „Яворовите скали“. В града е живял поетът Пейо Яворов. Той заживява под наем в черноморския град през 1899 г., като в близост до къщата му има скали – любимо място на талантливия поет. Там днес има паметник на българския поет. Той се намира на няколко метра от пристанището в града.

В град Поморие се намира и архитектурният резерват „Стари Поморийски къщи“. В него участват 10 постройки с типична възрожденска архитектура, които са обявени за паметник на културата. Чертите на сградите в стария град са характерни за типичната черноморска градска къща.

Архитектурен резерват „Стари Поморийски къщи“ е една от основните забележителности в града, но домовете, които влизат в него, са частна собственост и не могат да бъдат разглеждани отвътре.

В Поморие се намира и най-старата действаща православна църква по южното ни Черноморие. Храмът „Преображение Господне“ съществува от IX век насам и е най-старата постройка в черноморския град. Вътре могат да се видят невероятен дървен иконостас с флорални мотиви, както и уникални икони.

В изследване на историята

Богатата история на Поморие дава още една възможност за посетителите – да се потопим в антични времена и да разберем какъв е бил град Анхиало.

Според различни исторически данни градът е създаден на брега на морето някъде в края на V век пр. Хр. Открити находки разкриват, че там е имало храм на египетските богове Озирис и Изида – подобен храм е имало и в античния град на Несебър. Смята се, че Анхиало е бил значително по-голям като размер от близките Месамбрия и Аполония взети заедно.

Градът изживява своя разцвет именно по време на Римската империя. Около Анхиало е имало крепост с високи крепостни стени, за което разбираме от изсечени по това време монети.

В района на Анхиало са открити сребърни и златни съкровища, накити, голям брой монети, както и стъклени съдове, керамика и още редица други предмети, свързани с бита на древните предци на Поморие. В района също се намират и огромен брой тракийски могили с находки от I – III век пр. Хр.

Какво да правим в Поморие: Забележителности и идеи

По-късно Анхиало е разрушен от готите, но възроден около 600-та година от император Маврикий.

От всички археологически находки разбираме също за важни жители на населеното място, като например богатата Ласескепра. За нея се предполага, че е била изключително заможна жрица. Нейни златни накити са открити при археологически разкопки в Поморие и само от направата им можем да си представим за какви златарски умения става въпрос.

Какво да правим в Поморие: Забележителности и идеи

Една от най-важните и запазени археологически находки около Поморие е отворена за посетители и това е античната куполна гробница Кухата могила. Тя е датирана между II и IV в. Пр. Хр. и е обявена за паметник на културата от национално значение. 

Смята се, че в мавзолея през античността са извършвани религиозни ритуали. От останките разбираме, че гробницата е била измазана и боядисана с тъмно-зелена боя. По стените ѝ е имало стенописи. Смята се, че античната куполна гробница е един от най-важните археологически обекти в България.

Заради важността на Поморие като административен център на Черноморието, градът многократно е бил разрушаван, опожаряван и превземан. Поради тази причина, за жалост, до нас не са достигнали много запазени антични сгради.

Легенда за лековитата вода

Освен известната поморийска луга, в Поморие има и легенда за лековитата вода на Георги Победоносец.

Според различни предания и исторически записки, в миналото в града се заселва бей. Той страдал от нелечима болест, но една нощ сънувал, че в двора на дома му тече лековита вода.

На следващата сутрин разкопал на мястото от съня си, където открива барелеф на св. Георги, а под него – аязмо. Беят пил от водата и излекувал болестта си. В знак на признателност, на това място той вдига малък параклис и с цялото си семейство приема християнската вяра.

По-късно, мъжът дарява всичките си земи на църквата.

На мястото на къщата му се намира днешният поморийски манастир „Свети Георги“, където все още тече лековитата вода.

Какво да правим в Поморие: Забележителности и идеи
Какво да правим в Поморие: Забележителности и идеи

Слънчеви дни, прекарани на плажа

Ако пък просто искате да се насладите на слънчевите морски дни, Поморие е прекрасно място за това. Поморие има голям брой плажове със ситен пясък. Смята се, че плажовете в този район са едни от най-хубавите по Черноморието.

Плажната ивица предлага както платени, така и безплатни зони за почивка. Поморие се намира в почти затворен залив, което прави мястото изключително подходящо за семейства с деца. Скалите от двете страни на Поморие спират морския бриз и вълнението обикновено е много леко.

Най-предпочитаният плаж в Поморие е Южният заради удобно му местоположение. На това място се намират и повечето големи хотелски комплекси, но на плажната ивица има и места за свободно плажуване без да се налага да плащате за чадъри и шезлонги.

Тук е моментът да ви разкажем малко повече за поморийската луга. Тя е известна в цяла България като мощно природно средство за справяне с различни болести и болки в тялото.

Поморийската луга е силно наситена с магнезий, който подпомага нервната система. Калните бани в Поморие имат изключително положителен ефект при лечението на ставни болки, както и на респираторни заболявания.

Освен това, лугата е изключително полезна за кожата и влияе като естествен ексфолиант. След намазване с поморийска луга, кожата остава мека и матова за дълго време.

Нощен живот и развлечения

За почитателите на шумния нощен живот Поморие също има какво да предложи. В курортното селище има изобилие от барове и клубове в различни стилове.

Забавленията могат да продължат до рано сутрин

Разходки в близост

Поморийско езеро е едно от най-красивите места за разходка в покрайнините на града – малка лагуна, отделена от Черно море с естествена пясъчна коса.

Езерото е изключително живописно и привлича стотици туристи всяка година, които да се насладят на невероятната природа на черноморския регион. Над Поморийското езеро минава важният въздушен път Виа Понтика – „магистрала“ на мигриращи птици от цяла Европа. Там са наблюдавани близо 300 вида различни прелетни птици.

Какво да правим в Поморие: Забележителности и идеи

Поморийското езеро е обявено за Защитена местност от българската държава, както и за Орнитологично важно място за птиците. Част е от Натура 2000. Там функционира и музей на солта.

Съвсем близо до Поморие се намира и невероятно красивият град Несебър, отново пропит с много антична история.

Ако пък искате да посетите още едно място, в което да усетите отминалите векове, това е Ахелой, като от Поморие се стига много лесно. Там се е състояла историческата битка край река Ахелой, в която цар Симеон I устоява на византийската войска, предвождана от Лъв Фока. 

Това е една от най-известните битки в Средновековната история на този регион, а и в света. Според различни исторически източници при битката край Ахелой загиват хиляди византийци, а дори 40 години след сражението по полето все още имало останки на умрелите.

Заради прекрасното разположение на Поморие, можете да се разходите също и до съседен Бургас, който е само на 20-тина минути с автомобил. Близо се намират също Музеят на авиацията в Бургас, както и Бургаския зоопарк.

Често задавани въпроси

Скъпо ли е в Поморие?

Както навсякъде по нашето Черноморие, и в Поморие можете да намерите място за нощувка по всеки джоб. Всичко зависи от вашите изисквания.

Мога ли да се разходя в Поморие за един ден?

Да, определено! Дори да се намирате в съседен Бургас, Поморие ви е достатъчно близо, за да направите разходка там в рамките на един ден.

Защо манастирът в Поморие се казва “Св. Георги”?

Според местната легенда на това място е живял бей. Той открива релеф на Свети Георги победоносец, който крие лековита вода. Благодарен, беят построява малък параклис, а на това място по-късно се появява манастир “Св. Георги”.