Чудотворният ефект на популярните кални бани в Поморие

Чудотворният ефект на популярните кални бани в Поморие

Вероятно сте ходили на различни модерни спа процедури, но днес ще ви запознаем с една природна такава. Калните бани в Поморие са естествена терапия за редица състояния и болести, използват се и за разкрасителни процедури.

Поморийската луга е изключително популярна както у нас, така и сред чуждестранни туристи, които посещават Поморие с идеята да се насладят на нейните невероятни качества.

За какво се използва поморийската кал, колко често можете да възползвате от нейните свойства и защо е толкова полезна – ще прочетете в следващите редове.

Ползи от калните бани

Калните бани съществуват по една или друга форма от векове.

Свидетелства за кални бани се появяват още при най-древните цивилизации. Древните египтяни, жителите на Месопотамия и древна Гърция са сред първите, които усвояват лечебните свойства на богатата на минерали кал. Още тогава тя се е използвала под различни форми, за да лекува заболявания и да подчертава естествената красота.

Именно тези древни цивилизации поставят началото на съвременните кални бани и калолечение.

През вековете калните бани са популярни почти навсякъде по света. Използването на кал с цел лечение е синоним на истинска релаксация и подмладяване където и да отидете.

Една от най-големите ползи на калните бани е способността на калта да извлича токсини от тялото. Тя е богата на минерали и вещества като магнезий, сяра и желязо. Различни проучвания сочат, че калта има и свойството да помага за естественото отпускане на организма и премахването на нежелан стрес.

Калолечението намалява напрежението в мускулите и е изключително полезно за някои заболявания.

У нас, калните бани се използват за лечение на различни състояния като:

  • Артрит
  • Кожни проблеми като псориазис
  • Остеоартрит
  • Дискова херния
  • Радикулит
  • Ревматични и мускулни болки
  • Разширени вени
  • Заболявания на дихателната система и много други.
Чудотворният ефект на популярните кални бани в Поморие

Повече за калните бани в Поморие

„Черното злато на Поморие“ – така се нарича поморийската лечебна кал. Тя е изключително богата на различни минерали и е изцяло природен продукт. Тя се намира в Поморийското езеро, което се е образувало след катастрофално земетресение преди хиляди години. Калта е гъста и чисто черна на цвят и е продукт на хиляди години геоложка дейност.

Калообразуването е изключително бавен процес. На година се отчита само 1 мм растеж на калта. Поморийската кал е утаечна, като тя се смесва с различни органични вещества при утаяването по дъното на Поморийското езеро.

Началото на съвременното лечение с поморийска кал започва през 1905 година, когато нейните свойства са подробно изследвани от медици. След това се построява калолечебницата в град Поморие и така той става българският калолечебен морски курорт.

Поморийската кал има разнообразни терапевтични ефекти, сред които:

  • Противовъзпалително и антибактериално свойство
  • Подобрява кръвообращението.
  • Стимулира естествения имунитет на тялото.
  • Помага за по-бързото регенериране на тъканите.
  • Укрепва костната система.
  • Активира по-бързата обмяна на вещества.
  • Спомага лечението на различни полови заболявания.
  • Намалява видимия целулит.
  • Почиства и омекотява кожата.
  • Намалява нивата на стрес.

Минералите и полезните вещества на поморийската кал се усвояват напълно от организма при масаж с нея. Това е възможно, тъй като калта се загрява до специфична температура от 45 градуса по Целзий. Самата луга има уникалното свойство да поема топлина, което води до охлаждане на тялото при калолечение.

Чудотворният ефект на популярните кални бани в Поморие

 

Поморийската кал съдържа големи количества сяра, желязо, йод, хлор, калций, фосфор, натрий, магнезий и много други.

Калта трябва да е узряла, за да се възползвате напълно от нейните лечебни свойства. Степента на узряване зависи от химичните процеси в лугата и количеството на железен хидросулфат – веществото, което е отговорно за черния цвят на поморийската луга. Когато лечебната кал преседи в контакт с въздуха, тя става сива на цвят, втвърдява се и губи лечебните си свойства.

Трябва да имате предвид, че заради съдържанието на сяра и заради гниещите процеси вътре в самата кал, тя не мирише особено приятно. Въпреки това ви гарантираме, че след изкъпване, няма да остане и помен от неприятната миризма.

Как да се възползвате и колко често?

В Поморие има изградени два санаториума и един балнеохотел, като всеки от тях предлага лечение и процедури с поморийска кал.

Времетраенето и честотата на процедурите на място се определя от медицинско лице и след щателен преглед на желаещия да се подложи на лечение с поморийска кал.

Процедурите с лечебна кал могат да се извършват и у дома, тъй като на пазара се предлага стабилизирана лечебна кал. Тя може да се използва както за кални бани, така и за разтваряне във ваната.

Обикновено процедурите с намазване с поморийска кал траят между 15 и 30 минути. Изживяването е изключително отпускащо и приятно. В зависимост от типа лечение – дали мазане с кал или кална баня – калта може да бъде хладна или топла. И в двата случая тя е изключително полезна за кожата и тялото ни.

В съвременното калолечение в Поморие лечебната луга се добива с помощта на специализирана техника от дъното на Поморийското езеро. След това тя се излива в калосборен басейн. Там калта се загрява да нужните градуси, след което директно се пренася до залите за лечение.

Разбира се, можете и сами да се намажете с лечебна луга от Поморийското езеро. Така, освен да се радвате на нейните лечебни свойства и успокояващ ефект, със сигурност ще си осигурите незабравим спомен със семейство и приятели.

Все пак трябва да обсъдите и с експерта по калолечение своите придружаващи заболявания.

Близки места за посещение

Докато сте в Поморие непременно си отделете време за разходка, тъй като курортът има много какво да предложи.

Като за начало ви съветваме да посетите местния Музей на солта. Там ще разберете как точно се получава лечебната луга и какви са процесите при добива ѝ. Организират се и посещения в близките солници.

Поморие е любимият град на българския поет Пейо Яворов. Той е имал къща близо до морския бряг, а в днешно време на любимото му място на скалите в Поморие е издигнат паметник.

В близост до курорта се намира и важна археологическа находка от нациолно значение – това е гробница Кухата могила.

Ако пък искате разходка в друго населено място, препоръчваме ви Несебър и неговият невероятен старинен град. Те се намират съвсем близо.

Чудотворният ефект на популярните кални бани в Поморие

Поморийското езеро е защитено със закон и е част от Натура 2000. Над това място минава известният път на прелетни птици – Виа Понтика. Освен на невероятните качества на поморийската луга, ще можете да се насладите и на неподражаемата природа на този район.

Как да стигнете?

Ако сте отседнали в хотел Imperial Resort, можете да отидете без проблем до Поморие и да се възползвате от калолечението на курорта. С автомобил ще са ви нужни около 20-25 минути, в зависимост от трафика, за да стигнете до Поморие.

Самото Поморийско езеро се намира извън града, но е лесно достъпно както с кола, така и пеша. С автомобил ще са ви необходими по-малко от 5 минути, за да се придвижите от центъра на Поморие до езерото. Ако пък искате, можете да се насладите на курортния град с приятна разходка до езерото, което е само на 25 минути пеша от центъра.

Често задавани въпроси

Има ли възрастово ограничение за лечение с поморийска кал?

Добре е да се консултирате предварително с вашия експерт по калолечение.

Как трябва да бъда облечен за лечение с поморийска луга?

Повечето хора избират да бъдат с бански костюми, но имайте предвид, че лечебната кал оставя петна. А ако сте от по-смелите, можете да бъдете и без дрехи.

Мога ли да посетя Поморие само за лечение с поморийска кал?

Да, можете, разбира се. Центровете за лечение с поморийска луга предлагат цени и за външни посетители.