Нос Агалина е скален феномен и е сред най-впечатляващите природни забележителности по Българското Черноморие.
Мястото ще ви заплени със своите уникални скални образувания, кристално чисти води и специфична крайморска атмосфера, каквато няма да срещнете другаде.
Без значение дали търсите уединение или вълнуващи приключения, нос Агалина ще отговори на вашите очаквания.
Ще откриете нос Агалина в югоизточната част на България по Южното Черноморие. Той се намира между Созопол и курортно селище Дюни в близост до Приморско.
Живописният нос е разположен на около 10 километра южно от Созопол и само на 5 километра северно от Приморско.
Той е част от местността „Света Агалина“, обявена за защитена през 1980 година. Според една от най-разпространените версии, името произлиза от стар езически обичай, свързан с хвърлянето на пръст в морето. Това се прави с цел то да утихне при силни и продължителни бури.
Площта на защитената местност е коригирана през годините и включва както сухоземната територия на носа, така и част от прилежащата акватория.
Скалните образувания на нос Агалина са истински скален феномен. Те се формират преди милиони години в резултат от ерозия на варовикови и пясъчникови скали. Някои от тях се издигат на височина около 20 метра над морското равнище, което създава внушителна гледка.
Сред най-интересните особености на скалите на нос Агалина са т.нар. „горещи камъни“. Тези камъни, изложени на слънце през деня, задържат топлината дълго след залез слънце. Местните разказват легенди за лечебните свойства на камъните, особено при ревматични заболявания.
Скалите на нос Агалина имат причудливи форми. Някои наподобяват животни, други приличат на митични създания. Ако попаднете на това място, няма как да не се захласнете по скалния феномен наподобяващ фиорд, обявен за природна забележителност.
Близо до брега заливът на нос Агалина е сравнително плитък. В първите 30 метра навътре към морето дълбочината на водата е подходяща за плуване. Навътре в морето тя се увеличава и там започва разнообразният подводен свят.
При определени метеорологични условия можете да се насладите на уникален природен феномен, който ще ви накара да се почувствате все едно сте на карибските острови. Водата придобива наситен тюркоазен цвят, което се дължи предимно на специфичния минерален състав на скалите и пясъчното дъно.
В защитената местност “Агалина” ви очаква богато биоразнообразие. Тук можете да видите над 150 вида птици, някои от които редки и застрашени. Територията е важна част от миграционния път Via Pontica, използван от хиляди птици всяка година. Сред обичайните обитатели са белоопашат мишелов, черен щъркел, скални ястреби и различни видове чайки.
Светът на бозайниците е представен от таралежи, лисици, зайци и дори диви свине в по-отдалечените части на защитената местност.
Делфините са едни от най-атрактивните представители на морските обитатели, които често могат да бъдат забелязани близо до брега.
Морето е богато на риби като попчета, сафрид, лефер и черноморски бодлив скат (морска котка).
Крайморската растителност се е приспособила към солените пръски и силните ветрове. Тук растат средиземноморски видове като вечнозелен пирен, жълта лайка, морски ветрогон и различни видове лишеи, покриващи скалите.
През пролетта склоновете се покриват с диви орхидеи, петльово перо и други редки цветя.
Близо до бреговете на нос Агалина има мидена ферма, която предлага пресни морски деликатеси. Фермата е своеобразен пречиствател на водата, тъй като мидите са естествени филтратори и помагат за поддържането на екологичното равновесие в района.
Нос Агалина предлага разнообразни възможности за почивка и развлечения, които са подходящи за хора с различна възраст и предпочитания.
Ето списък с най-популярните дейности на нос Агалина:
Нос Агалина е притегателна зона за опитните водолази. Проходите между скалите предлагат неповторими възможности за изследване на подводния свят.
Достъпът до нос Агалина е сравнително лесен, въпреки че последният участък от пътя не е асфалтиран.
Ако пътувате с автомобил от Созопол, следвайте главния път към курорта Дюни и ще видите отбивката вляво. Там има поставена табела „Мидена ферма за култивирана черна мида“, която може да ви послужи за ориентир. От тук можете да продължите пеша.
През летния сезон от юни до септември има автобусни линии от Созопол и Приморско, но е добре предварително да се информирате за разписанието.
Ако предпочитате да пътувате по вода, можете да се възползвате от организирани морски екскурзии. Проверете за лодки, които тръгват от пристанищата на Созопол и Приморско.
Защитената местност „Света Агалина“ е не само природно богатство, но и културно наследство. Отделете достатъчно време, за да се разходите и да разгледате района.
След като се насладите на нос Агалина, можете да продължите своето пътешествие към някоя от следните близки дестинации:
Възможностите да съчетаете разходката до нос Агалина с други местни забележителности са наистина много и разнообразни.
Къпането е безопасно в обозначените заливи с плажове. Избягвайте плуване близо до скалите при силно вълнение или в дни с предупреждения за опасно море.
Няма входна такса за пешеходци – достъпът до защитената местност “Света Агалина” е свободен.
Къмпингуването в границите на защитената местност е забранено. Най-близките къмпинги са „Каваците“ и „Златна рибка“.
Разстоянието между нос Агалина и HI Hotels Imperial Resort в Слънчев бряг е около 75 километра. Пътуването отнема между 1 час и 15 минути до 1 час и 30 минути, в зависимост от трафика и сезона.