Бегликташ: Най-мистичното място по Черноморието

Огрмни камъни, разположени на зелена поляна в Бегликташ.

Българското Черноморие е известно с прекрасните си плажове и природни красоти, но то има и друга, непозната страна. 

Земите около Черно море носят послания от древни времена, свързани с исторически факти и легенди, често забулени в тайнствена мистерия. 

Бегликташ е от местата, които съчетават история, мистика и морски удоволствия в едно.

Къде се намира Бегликташ?

Тракийско светилище Бегликташ се намира на Маслен нос, който е на около 4 км от Приморско и на приблизително 50 км от Бургас. 

Това древно мегалитно светилище е на територията на бившата правителствена резиденция „Перла“. То е разположено в красива дъбова гора и попада в границите на природния резерват “Ропотамо”.

Местоположението на Бегликташ е специално избрано. Светилището е изградено на най-високата част на хребета на Маслен нос. 

Мястото впечатлява не само с панорамните си гледки, но и пази спомени за древни ритуали и вярвания. 

Скални образувания в Бегликташ.
Голям камък, стъпил върху скала, с тесен процеп под него в светилището Бегликташ.

Легенда и поверия

На турски името Бегликташ означава „камъните на данъка„, което идва от “беглик” – данък в натура и от “таш” – камък. Легендата разказва, че по време на Османското владичество по тези места се събира данък от местното население във вид на добитък.

Една от версиите твърди, че светилището е основано през второто хилядолетие пр.н.е. от траките, за което свидетелстват разкритите археологически находки. Те вярват, че тук е домът на техния Бог Слънце и почитат Богинята Майка, извършвайки сложни ритуали и жертвоприношения.

Древно поверие издига в култ една специална част от светилището – т.нар. „Апостол таш“. Той представлява огромен камък, считан за лечебен – който успее да премине през тесния му процеп, ще се изчисти от греховете си и ще оздравее.

Според разпространени твърдения, траките почитат една специална дата – 21 юни. В този ден на лятното слънцестоене те извършват важни ритуали, свързани с плодородие и благоденствие. Тогава се случва със своеобразно светлинно шоу, тъй като слънчевите лъчи падат точно върху централния олтар.

Районът на Бегликташ е населен от хилядолетия и има важно културно и религиозно значение. За това свидетелстват откритите останки от древния град Ранули в близост до светилището.

Как се се образували скалните формации?

Основните скални формации представляват гигантски гранитни блокове с вулканичен произход, като някои от тях надхвърлят тегло от 150 тона. Тези впечатляващи монолитни камъни се оформят през Мезозойската ера в резултат на интензивна вулканична дейност.

Скалните формации са природни феномени, но в тях има и човешка намеса. Първоначално скалите придобиват интересните си форми под влияние на природните стихии. Върху тях траен отпечатък оставят ерозията, ветровете и морската вода.

Траките умело се възползват от естествените форми на скалите и ги оформят в различни съоръжения. Така се появяват частично обработени от човешка ръка олтари, улеи за жертвени течности, стъпала, корита и др.

Комплекс от камъни, разположени върху зелена трева. Един от тях наподобява голямо легло.

Едни от най-забележителните скални формации на Бегликташ са:

  • Брачното ложе – представлява голяма плоска скала, на която се извършват сватбени ритуали.
  • Слънчевият часовник – той е сложна система от камъни, които образуват примитивен календар.
  • Каменният трон – предполагаемото място, от което древните ръководят ритуалите.
  • Стъпката на Богинята – това е скален отпечатък, който наподобява огромна човешка стъпка.

Бегликташ, като едно от най-големите древни светилища у нас, е свързано с движението на слънцето. Според учените цялата композиция е проектирана след прецизни астрономически наблюдения.

Камъни под формата на трон в Бегликташ.

Как да стигнете до Бегликташ?

Ако пътувате с автомобил от Бургас, след около 50 км ще стигнете до Приморско. От там продължете по пътя за Китен и следвайте указателните табели за Бегликташ. 

След като напуснете главния път, ви очаква около 2 км горски черен път, който в сухо време е удобен за преминаване от повечето леки коли.

През летния сезон можете да се възползвате от обществен транспорт, като се качите на автобус от Приморско до Бегликташ. По това време от годината много туроператори предлагат еднодневни екскурзии до светилището. Вариантът е добър, тъй като можете да се възползвате от услугите на професионален екскурзовод.

За запалените туристи има маркирана екопътека от Приморско до Бегликташ, която е дълга около 5 км и преминава през живописни места.

Цена за вход и работно време

На територията на комплекса работи информационен център. В него можете да научите всичко, което ви интересува, да видите карта на района и да си закупите сувенири. Възможно е също да си наемете аудиогид на няколко езика.

Работното време на Бегликташ е:

  • През летния сезон от май до септември – от 8.00 до 20.00 ч. всеки ден.
  • През зимния сезон от октомври до април – от 9.00 до 17.00 ч., като понеделник е почивен ден.

Входните такси са различни – за възрастни са 6 лева, за ученици, студенти и пенсионери – по 3 лева. Децата до 7 години влизат безплатно, а семейните билети за двама възрастни с до две деца са по 12 лева. Ако сте група до 10 човека, можете да заплатите 20 лева за беседа с екскурзовод. 

Работното време на обекта и входните такси могат да се променят, затова преди да посетите Бегликташ, проверете каква е актуалната информация.

Накъде да продължите обиколката си?

Ако искате пътуването ви да не бъде ограничено в рамките на тракийското светилище, наоколо има достатъчно подходящи маршрути, по които да продължите разходката.

Близки плажове

След магичната обиколка на Бегликташ, спокойно можете да се отдадете на релаксация на близките плажове:

  • Плаж Перла – тръгвайки по горска пътека, само на около 2 км от светилището, ще откриете този плаж, скрит в малък залив. Плажът е спокоен и с много чиста вода.
  • Плаж в Приморско – големият градски плаж на Приморско предлага всякакви удобства, заведения и водни атракции. Това го прави подходящ за семейства с деца.
  • Плаж Атлиман – плажът се намира близо до Китен и е популярен с финия си пясък и плитка вода.

Ако решите да комбинирате плаж с наблюдение на редки видове птици, изберете устието на река Ропотамо.

Екопътека „По следите на Римляните“

Това предложение е за всички, които обичат природата в съчетание с интересни исторически забележителности. Маршрутът е подходящ за туристи със средна физическа подготовка. На места има изкачвания, но като цяло пътеката не е натоварваща и е добре поддържана.

По следите на древния римски път се тръгва от Приморско, като целият маршрут е дълъг около 8,5 км. Изминава се за 3-4 часа в зависимост от темпото. 

Екопътека „По следите на Римляните“ ще ви отведе до:

  • Древно тракийско селище
  • Крепостта „Ранули“
  • Останки от римска крайпътна станция
  • Феноменални скални формации
  • Среща с редки видове растения и животни.

В радиус от около 20-30 км можете да разгледате още любопитни места, като  природния резерват “Ропотамо”, Змийския остров, древния град Аполония (днешен Созопол) и етнографския комплекс в село Бръшлян.

Често задавани въпроси

Къде е разположено тракийското светилище Бегликташ?

Тракийското светилище Бегликташ се намира на Маслен нос, който е разположен на 4 км от известния курорт Приморско и на приблизително 50 км от морския град Бургас.

Какво представлява “Апостол таш”?

Това е огромен камък, за който се смята, че притежава лечебна сила. Легендата гласи, че преминаването през тесния проход под него води до изцеление.

На какво разстояние е Бегликташ от хотел Империал Резорт?

Бегликташ се намира на около 70 км от HI Hotels Imperial Resort и разстоянието може да се измине с кола за около 1 час и 30 минути в зависимост от трафика.