Какво да видите в Китен: Забележителности за посещение

В съвремието ни Китен е един от най-посещаваните курорти по Южното Черноморие. В миналото, той е бил важен тракийски град и останки от неговата богата история могат все още да бъдат видяни в градчето и околностите му.

Кои са основните забележителности в Китен и каква е историята на това черноморско градче, научете от следващите редове.

История и легенди на Китен

История и легенди на Китен

Градът Китен е с много древна история. Първото име, с което се появява в историческите документи е Урдовиза – съществувало е още през бронзовата епоха в Тракия. 

Като потвърждение на историческите анали, в района на Китен са намерени много антични котви, направени от камък, керамика от бронзовата епоха, както и много други артефакти.

Твърди се, че Урдовиза е било последното пристанище, което е изнасяло провизии за окупираната Троя преди тя окончателно да падне.

Най-специфичната и интересна легенда за Китен е обвързана с нейната местна красавица Стана Урдовизка. Твърди се, че тя била болярска дъщеря и владелка на крепостта в Китен.

При опит на Османската империя да завладее Урдовиза, султанът бил моментално пленен от хубостта на Стана. Поискал да се ожени за нея, като по този начин да подчини и крепостта. Стана се съгласила, но с условие – султанът да ѝ подари нейно лично владение, освободено от всички данъци.

Размерът на нейните владения щял да бъде определен от това колко села може да обиколи опитен ездач на бърз кон в рамките на един ден.

Стана използвала хитростта си, като във всяко село оставила млад жребец. Тя сама препуснала на кон от Урдовиза, като във всяко следващо село сменяла жребеца. Така тя успяла да обиколи общо 17 села, които спасила от данъци.

В последните метри преди морския бряг до крепостта, конят на Стана се строполил от умора близо до залива, убивайки себе си и Стана. Мястото, където се случва това е плаж Атлиман, което в превод означава „конският залив“.

Местните хора напускат Урдовиза чак през XVII век, когато са заплашени от казашки нападения. В края на XIX век преселници започват да обитават останките от древното селище и да вдигат свои домове.

Крепост Урдовиза

Останките на тракийската крепост Урдовиза са видими и днес. Те се намират до Китен на едноименния нос. Крепостта е съществувала още по време на Троянската война и е била важно пристанище в античността ни. В миналото, цялото населено място е било заобиколено от крепостна стена.

По време на разкопките са открити множество останки от древната постройка, сред които стъпала, наблюдателни кули, както и ясно очертана врата. Твърди се, че от крепостта, която се намира на малък полуостров, е тръгвала висока стена от камък през залива до отсрещния морски нос. Целта ѝ е била да предпазва пристанището от бури.

Тъй като крепостта е използвана и след нейното обезлюдяване от други заселници в района, археолозите са открили много доказателства за подобрения по нея.

Крепост Урдовиза

Част от археологическите находки около крепостта включват:

  • Амфори
  • Лампи
  • Домакински съдове
  • Монети
  • Метални изделия
  • Религиозни предмети като кандила.

До крепостта можете да стигнете пеша от центъра на Китен. Тя се намира до пристанището на града.

Природен резерват Ропотамо

Природен резерват Ропотамо

Природен резерват Ропотамо е един от най-красивите у нас. Той следва течението на река Ропотамо, която се влива в Черно море.

Заради бума на съвременното строителство, Ропотамо е най-застрашената защитена територия в България. През годините статутът ѝ е променен на резерват със строг режим.

Река Ропотамо е една от основните забележителности в този район. По нея се организират туристически разходки с корабче, като посетителите могат да се насладят на рядка растителност. 

В резерват Ропотамо се срещат лонгозни гори, а между дърветата има много лиани. В крайречните езера и блата има водни лилии. От всички растения, които са открити в резерват Ропотамо, над 100 вида са вписани в Червената книга на България като защитени.

Животинските обитатели на Ропотамо също са уникални. Там се срещат 21 вида бозайници, както и 10 вида прилепи. Птиците са над 260 вида, много от тях защитени.

Резерват Ропотамо се намира на 9 километра на север от Китен, като до него се стига по главния Черноморски път. Пътуването ще ви отнеме около 10 минути, в зависимост от трафика.

Скално образувание „Лъвската Глава“

Ако решите да направите разходка с корабче по река Ропотамо, ще имате възможността да видите невероятното скално образувание, познато с името Лъвската глава. Тази невероятна природна забележителност изглежда като извадена от филмов декор заради нейната силна прилика с истински лъв.

Смята се, че пейзажът в тази част на Черноморието е изваян преди около 70 милиона години.

Лъвската глава е част от резервата се намира близо до устието на река Ропотамо. Разстоянието до нея от Китен е приблизително 12 километра. Тя може да се види както по вода, така и от главния път по морето. До нея има и няколко туристически пътеки.

Село Бръшлян

Село Бръшлян е малко по-далечна дестинация, но си заслужава да я посетите. Бръшлян е архитектурен резерват в сърцето на парк Странджа, запазил своята автентична възрожденска архитектура.

Селото е почти напълно обезлюдено, което прави разходката още по-интересна. Бръшлян е тясно свързано с историята и корените на Странджа, като селото е увековечено в химна на планината „Ясен месец веч изгрява“.

Твърди се, че в древното селище на мястото на Бръшлян е роден певецът Орфей. Други легенди свързват странджанското село и с националния герой Васил Левски, който нощува в една от къщите, когато минава през Странджа.

Село Бръшлян

За да стигнете до Бръшлян от Китен, трябва да отидете първо на юг до Царево по основния Черноморски път. След това пътувате по направление Царево – Малко Търново, като от там поемате към село Бръшлян. Дължината на целия маршрут е около 80 километра, като по целия път ще се насладите на невероятната красота на Странджа.

Параклис „Св. Пантелеймон“

Ако направите разходката до Бръшлян, в близост има още една интересна дестинация на територията на парка и това е параклис Свети Пантелеймон.

Малкият християнски параклис се намира в сърцето на странджанската гора на около 1 км от селото. Той е възстановен през 1996 година от местно сдружение.

Мястото е предпочитано за разходка и отдих сред природата, тъй като наоколо има изградени кътове за отдих. Те са заобиколени от вековни дървета.

За да стигнете до параклис Свети Пантелеймон, първо трябва да отидете до село Бръшлян. То се намира на малко над 65 километра от Китен, като пътуването до там ще ви отнеме около един час. При пристигане в селото, трябва да оставите колата си и от покрайнините на селото да поемете по екопътеката за параклиса.

Често задавани въпроси

Какво е античното име на Китен?

Древното име на Китен още от тракийски времена е Урдовиза.

Какво значи името „Атлиман“?

Името Атлиман означава „конски залив“ и е пряко свързано с легендите за Китен.

Къде се намира крепост Урдовиза?

Останките от древната крепост на Урдовиза се намират до пристанището на Китен и до тях може да се стигне пеша.