Империал Ресорт - бяло лого

Старият град на Несебър: Културната перла на града

Старият град на Несебър: Културната перла на града

На Българското Черноморие има едно място, което със сигурност вече сте посещавали. Старият град Несебър е един от най-древните света. Той е оставил трайна следа в съзнанието на хиляди български и чуждестранни туристи.

Той е разположен в Черно море, като само тесен провлак свързва сушата и полуострова със старата част на града.

Невероятната старинна архитектура, тесните улички, миризмата на цветя и смокини, подредените занаятчийски магазинчета – всичко в стария Несебър е пропито с историята на България и поколенията преди нас.

Чуждестранните туристи описват Несебър като прекрасно място да се изгубиш в лабиринта от малки павирани улички и да се потопиш в местната култура и бит. И всичко това на една ръка разстояние от морския бряг.

Мястото е признато и от световни организации като пазител на старинния дух и архитектура, а от нас зависи да го опазим за бъдещите поколения.

Старият Несебър – история на хиляди години

Над 3200 години – да, съвсем правилно прочетохте! Историята на Несебър е хилядолетна, като за това свидетелства богатият слой археологически находки от всички периоди на града. Неслучайно той е един от най-древните градове на света.

Заради своята ключова позиция в Черно море, Несебър е бил важно пристанище още по времето на траките, а след това в Древна Гърция. Хилядолетната история на града има всичко – истории за величие и богатство, за съкровища, за древни монети, за разруха и възраждане.

Градът изначално е формиран от траките. В миналото е бил познат с името Месамбрия или „градът на Мелса“ – легендарният основател на Несебър. Още тогава траките установяват много добри търговски връзки в региона. 

И в античността Черно море е било границата между източния и западния свят – път за платове, подправки, злато и сребро, както и много други ценни стоки.

Истински известен по древните стандарти Месамбрия става по време на епохата на Елинизма. По време на този период градът е част от древногръцка търговска организация и се бетонира в морските карти като важен порт за всеки търговец.

Въпреки това, много малко хора – у нас и по света – знаят, че древният Несебър има огромен принос към световната история в едно много специфично направление. Именно там е едно от първите места в света, където започва производството на монети с цел търговия.

Старият град на Несебър: Културната перла на града

Концепцията за съвременната валута такава, каквато ние я познаваме, се появява някъде около VI век преди Христа. До тогава човечеството е търгувало с размяна на стока за стока. Като изключително важен търговски център на Южното Черноморие, Несебър по онова време започва да произвежда бронзови и сребърни монети, а малко по-късно – и златни. Именно с тях местните започват да търгуват.

Сеченето на монети в Несебър е изключителен принос към световната история и култура, който понякога остава абсолютно непознат за повечето посетители на България. Без дори да знае, древен Несебър става един от основоположниците на съвременната валута.

Старият град на Несебър: Културната перла на града

По време на Римската империя Месамбрия е превзета без съпротива и е преименувана на Месемврия – по-разпознаваемото име на древния град сега. 

Тогава започва масово преустройство на града според римските стандарти. Изграждат се храмове, базилики. Градът е ограден от крепостни стени, които са видими и днес. Месамбрия се сдобива с канализация и водоснабдяване – всички „благини“, които Римската империя и нейните инженери могат да предложат.

По-късно, градът е превзет за първи път от хан Крум, като след това в ключовото пристанище започват да живеят славяни и българи. Тогава се появява и името, което днес всички знаем – Несебър.

Символът на град Несебър е вятърна мелница и всеки, който е посещавал стария град, знае къде се намира тя. Дървената постройка е точно на входа на града на моста към полуострова в Несебър. Малката дървена постройка съществува от XIX век насам и е непроменена и до днес.

Световно наследство на UNESCO

Несебър, старият град и неговите забележителности са част от списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство.

Организацията посочва, че „Несебър е уникален пример за синтез на човешката активност в сферата на културата през вековете, където многобройни цивилизации са оставили следи в един хомогенен микс и в хармония с природата“.

ЮНЕСКО посочват още, че това е едно от малкото места по света, където могат да се видят останки от второто хилядолетие преди Христа, от времето на Древна Елада и Римската Империя, както от Средновековието и Византия.

В същото време организацията посочва, че макар повечето исторически пластове да са запазени в оригинален вид, след 1986 година са направени и незаконни промени по някои сгради и културни комплекси на територията на Несебър.

Старият град на Несебър: Културната перла на града
Старият град на Несебър: Културната перла на града

Градът на църквите

„Българската Равена“ – това е едно от имената, с които Несебър се споменава в античната литература. Причината е, че в градът са съществували близо 40 храма. Сега имаме данни за местоположението на 23 от тях.

Там, на малкия полуостров в Черно море, почти винаги е живял митрополит. Поради тази причина двете най-известни църкви в Несебър са познати с имената Старата и Новата митрополия.

Старата митрополия

„Света София“ или Старата митрополия се намира в сърцето на стария град Несебър. При разходка по малките калдъръмени улички, пред посетителите на Несебър изведнъж се разкриват руините на тази невероятна постройка. Красивата базилика е издигната през 451 година и съвсем неслучайно е кръстена като „Света София“ в Константинопол. Останките са част от историческия резерват на Несебър.

Новата митрополия

Новата митрополия, или църквата „Свети Стефан“, първоначално е била с друго име и е била посветена на Божията майка. Поради тази причина повечето стенописи вътре изобразяват нейния живот, а не този на Св. Стефан. 

Това е и един от най-запазените храмове на територията на стария Несебър, като там ще видите невероятни стенописи и иконостас. На стените на храма могат да бъдат преброени над 1000 човешки фигури в повече от 200 библейски сцени.

Храм “Света Богородица Елеуса”

Останките от друга древна църква се намират на самия бряг на Черно море и са пострадали от водите му. Това е храмът „Света Богородица Елеуса“, който се намира на северния бряг на града. Част от нейните стени са паднали в морето. 

Тази църква е свързана с живота на византийска принцеса, която се замонашва и прекарва последните си години именно в „Света Богородица Елеуса“.

Църква “Свети Йоан Алитургетос”

Друга от църквите има необичайна история и това е „Свети Йоан Алитургетос“. Името се превежда от гръцки като „неосветен“ – на това място никога не са се провеждали молитви и литургии, защото църквата остава неосветена. Така тя става позната сред местните с името „Св. Йоан Неосветени“. През 1913 г. силно земетресение разрушава красивия купол на църквата.

Църква “Христос Пантократор”

Друга изключително красива църква е „Христос Пантократор“ – невероятен пример за средновековно строителство.

Ако посетите стария Несебър, независимо от сезона, непременно направете тур на всички 13 църкви. Така по най-добрия начин ще се потопите в невероятното многообразие на култури, които са живели по тези места преди векове.

Старият град на Несебър: Културната перла на града
image8 2

Музеи и художествени галерии

Извън прекрасните павирани улички, по които да се изгубите в който и да е сезон от годината, старият град на Несебър предлага огромно разнообразие от музеи и художествени галерии. Експозицията на всеки от тях съчетава богатата история на хилядолетния град и различните му епохи.

Археологически музей

Може би най-значимият музей на територията на Несебър е Археологическият музей. Той е включен в картата със Стоте национални туристически обекта, а във фоайето му е изложена дипломата от ЮНЕСКО, в която Несебър е вписан в листата на световно културно наследство.

Археологическият музей е част от по-голям комплекс, в който са включени и:

  • Част от църквите в града
  • Старите крепостни стени на Несебър
  • Символът на града – вятърната мелница на входа на стария град
  • Етнографския музей
  • Късноантичните терми.

Музеят разполага с богата колекция, която включва декрет на тракийския вожд Садала, в който е вписана подробна информация за взаимоотношенията на траките и гърците. Изложено е също е съкровище от сребърни монети.

Етнографски музей

Ако правите тур в музеите на Несебър, непременно трябва да посетите и Етнографския музей в града. Той се намира в къща Москояни на южния бряг на полуострова. Къщата е в типичен български възрожденски стил.

Занаятчийство и сувенири

Традиционният занаят за хората в Несебър е бил обработката на метал. Както вече казахме, това е едно от първите места в света, където започва сеченето на монети за търговия. Несебър все още пази традицията на търговията и в стария град на всеки ъгъл има магизин или сергия с традиционни сувенири.

Жителите на града все още пазят традицията да обработват метал и старият Несебър е чудесно място, на което ще откриете уникални бижута, вдъхновени от старите майстори. Най-популярен подарък и сувенири както за чуждестранни туристи, така и за българите, остава троянската керамика.

Старият град на Несебър: Културната перла на града

Ако пък искате да имате нещо за спомен, което да е различно от обичайните подаръци, непременно трябва да обърнете внимание на традицията в правенето на декоративни метли. Тя съществува още от епохата на Елинизма.

Лабиринтът от павирани улички на старинния Несебър предлага богато разнообразие от магазинчета, в които местните хора излагат творенията си. Всички традиционни занаятчии в Несебър са обединени в организация, в която участват иконописци, дърворезбари, медникари, майстори на приложните изкуства, както и производители на свещи и сапуни.

Разбира се, няма как да пропуснем традиционната българска бродерия. В стария Несебър ще намерите уникални изделия от памук и вълна с класически български бродерии и шевици, които вплитат в себе си историята на този невероятен морски град.

Независимо дали искате да попиете от историята на България, да се впуснете в опознаване на местния бит, да опознаете хилядолетни традиции и занаяти или просто да се изгубите в красив град у нас, старинният Несебър на брега на Черно море е най-подходящото място за това.

Често задавани въпроси

Извършват ли се все още разкопки в Несебър?

Старинният Несебър е постоянен източник на информация и артефакти за миналото ни. В последните години археологията в града е насочена и към проучване на морското дъно около полуострова, където се намират част от старите крепостни стени, както и много други антични обекти.

Мога ли да посетя Несебър извън сезон?

Да, градът е административен център, поради което музеите и църквите работят целогодишно. Ако решите да посетите черноморския град извън сезон, ще можете да се насладите на по-голямо спокойствие.

Как да стигна от хотел Imperial Palace до стария Несебър?

Хотелът се намира в курортния град Слънчев бряг, който е в непосредствена близост до Несебър. Можете да стигнете до стария град за около 15 минути с автомобил, а ако искате да се разходите – можете да направите това и пеша за около 30 минути.