9 църкви и манастири около Бургас

Редицата църкви и манастири около Бургас отразяват не само богатото културно наследство на района, но и разказват за неговата многовековна история и религиозни традиции. Тези места са подходящи за всеки, който иска да се отдаде на размисъл далеч от забързаното ежедневие или просто да разгледа и открие уникалността на всяка обител.

9 църкви и манастири около Бургас

 Избирайки хотел Империал Резорт за своята лятна почивка, вие имате възможността да посетите град Бургас и неговите околности и да обогатите духовната си култура. 

Ето защо в следващите редове ви представяме най-известните църкви и манастири в региона.

1. Храм “Св. Богородица”

“Св. Богородица”, известен още като „Успение на Пресвета Богородица“ или Гръцката църква, е най-старият храм в Бургас. Той се намира в центъра на града. Строежът му започва през 1840 година и продължава 20 години. Сградата представлява трикорабна базилика с масивни мраморни колони, апсиди и балкони. 

По-късно се надграждат и двете кули на църквата. Това се случа в периода 1927-1928 година, а в едната от тях се полагат и три камбани. След Втората световна война сградата е обявена за паметник на културата.

2. Храм “Св. Св. Кирил и Методий”

Друга църква с подобна архитектура е “Св. Св. Кирил и Методий”. Тя е строена в продължение на 10 години и завършена през 1907 година. За изграждането ѝ са използвани тухли и мрамор, както и известният айтоски андезит, който има зелен цвят. Църквата се отличава с пищна и запомняща се фасада.

Вътрешността на храма се състои от пет мраморни арки, иконостас от 1930 година, както и от впечатляващи стенописи. Тук се съхраняват икони на известни светци. След пожар през 1953 година обаче много от тях остават повредени. Следва реставриране на храма, който отново отваря врати през 2008 година. 

През 2022 година църквата “Св. Св. Кирил е Методий” е включена в списъка на 100-те национални туристически обекта на България. Тя е обявена за паметник на културата, който има национално значение.

9 църкви и манастири около Бургас

3. Храм “Св. Иван Рилски”

Друг известен храм в град Бургас е “Св. Иван Рилски”. Той е разположен в близост до Бургаския свободен университет.

Основен дарител по време на строежа е Александър Георгиев-Коджакафалията. Той дава идеята да се построи квартал за бедните с храм-параклис в него. Така през 1934 година “Свети Иван Рилски” е официално открит. 

Камбанарията на храма се изгражда през 1951 година. В нея са поставени четири камбани, всяка от които с различна големина и тежест. В олтара е положена частица от мощите на Св. Мъченик Вакх, а иконостасът е изписан от Николай Кожухаров.

4. Храм “Св. Троица”

“Св. Троица” е православен храм в Бургас, построен през 1948 година. 

Сградата е проектирана от архитект Карамболов и е разположена близо до бургаските гробища. Първоначалната концепция е в нея да се съхраняват костите на известни личности от града, но тази идея не се осъществява. 

След преместването на гробищата в друг район, църквата става собственост на Община Бургас и до 1987 година се използва като склад. 

С настъпването на демокрацията, параклисът започва постепенно да се обновява, като първата служба се извършва през 1998 година.

5. Храм “Св. Пимен Зографски”

Храмът е разположен в квартал Крайморие и завършен през 2011 година. Той носи името на българския светец Пимен Зографски, който е известен с дейността си по възстановяване на църкви през османското владичество. Той построява, обновява и украсява над 300 църкви и 15 манастира.

Интересен факт е, че в основите на храма е положен камък от Света гора. Освен това вътре в него се помещават и икони от Атонския манастир, в който Св. Пимен служи през годините.

Сградата представлява трикорабна кръстокуполна църква с крипта и балкон за църковен хор. В камбанарията са разположени четири бронзови камбани.

6. Храм “Св. Николай Чудотворец”

Църквата “Св. Николай Чудотворец” се намира в кв. Сарафово. Тя е построена с финансовата помощ на местните жители. За патрон е избран покровителят и закрилник на моряците и рибарите Св. Николай. 

Храмът е известен със събитие от 2009 година, при което в навечерието на Никулден от неговата крипта потича вода. Духовниците възприемат това като Божие дело, а новооткритият извор е осветен на празнична церемония.

7. Голямобуковски манастир “Св. Петка”

“Света Петка” или “Св. Животоприемен източник” е единственият обитаван манастир на територията на Странджа планина. Той се намира в близост до село Голямо Буково на 34 км от гр. Средец и 65 км от Бургас.

Според легенда от XIX век жителят на селото Коста Янов бива покосен от коварна болест на краката. Той намира спасение в извор с лечебна вода. Така през 1873 година с помощта на хора от околните села, той изгражда църква и метох на мястото, от което “живата” вода извира.

Всяка година в първия петък след Великден голямобуковският манастир събира вярващи от всички краища на страната по случай своя празник.

8. Горноезеровски манастир “Св. Богородица”

Горноезеровският манастир се намира между село Горно Езерово и бургаския квартал Меден рудник. Предполагаемото му основаване датира още от XII век, а първите документирани сведения са от 1892 година. Той е известен със седемте си лечебни извора, поради което през годините е наричан и “Аязмото”. Водата, която извира от всеки един, е с различен химичен състав и свойства.

През 1982 година започва реставрацията на занемарения тогава манастир по идея на игуменката майка Серафима.

В днешни дни манастирският комплекс се състои от две църкви, магерница, триетажна жилищна сграда и стопански постройки. Най-интересни за посетителите са 35-те параклиса, които носят имената на различни светци. 

9. Поморийски манастир “Св. Георги Победоносец”

Мъжкият манастир “Св. Георги Победоносец” е разположен на около 20 км от Бургас между старата и новата част на град Поморие. Той е действащ и се намира в подчинение на Сливенската епархия. 

Историята на манастира започва през VII век, когато в Анхиало (сегашно Поморие) е построена обител, посветена на Свети Георги. През XIV век обаче тя е разрушена от турците. Три века по-късно един от тях – Селим Бей, намира спасение от неизлечима болест чрез лековита вода, извираща от мястото на стария манастир. Той изгражда параклис до лечебното аязмо, върху чиито основи през 1858 година е построена и нова църква.

Днес при посещение на манастира можете да разгледате иконографски образци от края на XVIII и началото на XIX век. 

Често задавани въпроси

Има ли входна такса за посещение на различните църкви и манастири в района на Бургас?

В повечето духовни обители входът е безплатен. Възможно е да има такси за определени услуги или да се събират дарения за поддръжка.

На какво разстояние от Империал Резорт се намира църквата “Св. Богородица”?

Хотел Империал Резорт е разположен в к.к. Слънчев бряг, който се намира на 30 км от центъра на град Бургас и църквата “Св. Богородица”.

Как се стига от хотел Империал Резорт до Поморийския манастир?

Хотелът е разположен на около 17 км от манастира. Можете да стигнете до него с личен автомобил, междуградски автобус или такси.