Империал Ресорт - бяло лого

7 природни екопътеки около Бургас

Бургаският регион предлага много възможности за изследване и разходка сред природата. Тук релефът е разнообразен с крайморски низини, планински възвишения, заливи и скали. Богатата растителност допълва чара на тези места, като образува красиви разноцветни пейзажи. 

Представяме ви 6 природни екопътеки около Бургас, които са символ на природното изобилие на района. Всяка от тях вълнува с впечатляващи гледки и уникални по рода си характеристики.

1. Пещери и извори на р. Младежка

Живописната екопътека по р. Младежка започва от западната част на странджанското село Младежко, което се намира на около 50 км от Бургас. Тя следва поречието на едноименната река, като маршрутът не е труден, обозначен е с табели и има дървени парапети за удобство на посетителите. 

Общата дължина на екопътеката е 2 км, а времето ѝ за изминаване – 2 часа и 30 минути. Тя е подходяща за всички природолюбители, като има възможност и за риболов на пъстърва.

Малко след началото ѝ предстои по-високо изкачване, в края на което е разположено скалното образувание Целувката. По-напред, отклонение в ляво преминава през дълбоко дере и води до южния склон на речния каньон

Там има останки от крепостни стени на древно укрепление, както и дървена кула, от която се разкрива величествена гледка към планината. Пътят до тази панорама е стръмен и труден, затова е добре първо да прецените според обстоятелствата дали да го изкачите.

След отклонението, главното трасе на екопътеката е значително по-леко и се спуска надолу към клисурата на реката. То преминава през дървени мостчета, водоскоци и редица красива пейзажи, отвеждайки ви до нейните извори. Там се намират няколко малки карстови пещери, които са образувани под влиянието на процесите на ерозия във времето.

Най-лесният и пряк път от HI Hotels Imperial Resort до пътеката е през Бургас и Крайморие, откъдето поемате на юг, минавате няколко населени места и стигате до разклона за село Младежко.

Семейство с деца се разхожда в близост до скалите по екопътека Синеморец - Силистар.

2. Синеморец – Липите – Силистар

Ако искате да се насладите на незабравими морски пейзажи, екопътеката Синеморец – Липите – Силистар е точната дестинация за вас.

Тя започва от южния край на плаж Бутамята в Синеморец по стръмно трасе. Продължава през няколко поляни с панорамни гледки към брега и причудливи скални образувания, останки от някогашната вулканична дейност в района.

След около 20 минути се стига до плаж Липите – едно от интересните места за посещение около Бургас и сред малкото недокоснати кътчета по нашето Черноморие.

Тук можете да поспрете за отмора и да се насладите на тишината, нарушавана единствено от шума на морските вълни. В гората зад плажа се срещат редките растителни видове българска круша и дива смокиня, а на юг са разположени още скални феномени – “Яйцето”, “Тюленовата пещера” и други.

Продължавайки нататък по пътеката, след около 1 час и 30 минути ще се озовете на плаж Силистар, който се намира в едноименната защитена местност. 

Той е един от най-красивите и спокойни плажове с ивица, дълга 1 км. Обгърнат е от скали и зелена гора, водата е кристално чиста, а пясъкът – фин, мек и златен. 

Тук могат да се видят:

  • Повече от 500 вида растения, включително пясъчна лилия
  • Много сладководни риби
  • Бозайници
  • Голям брой птици – кълвач, лешояд, черен щъркел, скален орел и други. 

За плаж Силистар са характерни и понтийските бели дюни, едни от последните, които се срещат в България.

Пътеката е дълга 7 км, като изисква удобни обувки или маратонки, които са подходящи за ходене по сипеи и скали. Разстоянието от Бургас до Синеморец и плаж Бутамята е 80 км, а от хотел Империал Резорт – около 115 км, което я прави много удобна дестинация за еднодневна разходка по време на вашата лятна почивка.

3. Пътят на ясния месец

“Пътят на ясния месец” е екопътека, която започва от село Бръшлян и свършва при село Стоилово. Нейната дължина е близо 11 км, които спокойно могат да бъдат изминати за около 3 часа. 

Трасето включва гористи и открити пространства с много гледки, места за отдих, аязмо, параклис и чешма. То пресича главния път между Малко Търново и Бургас, където е нужно да се придържате наляво, докато излезете на чакълест участък. По него се върви до края на пътеката.

4. Марина река

“Марина река” е лека и кратка екопътека, която започва от удобно за паркиране уширение на пътя Царево – Малко Търново, на около 75 км от Бургас. 

Турист преминава през гористата част на екопътеката "Пътят на ясния месец" край Бургас .

Маршрутът, който трябва да поемете, е обозначен със синя маркировка и слиза надолу в гората почти километър. Там ще откриете т. нар. “класна стая” на открито – с дървени трупчета за столове, маси и дъска, както и няколко тематични информационни табла, показващи растителното и животинското разнообразие на този район. 

Оттам пътеката продължава и до самата река, а мястото изобилства от характерната за Странджа планина странджанска зеленика. Тя цъфти през месеците май и юни и създава неповторим виолетов пейзаж. Това е и най-подходящото време за посещение на “Марина река”, а за този период хотел Империал Резорт предлага изгодни условия за настаняване с всички нужни удобства.

5. Богородишки дол – Казанчето

В околностите на странджанското село Кости, на около 87 км от Бургас, се намира пътеката към местност “Богородишки дол”. 

Трасето следва поречието на река Велека и преминава през гъсти лонгозни гори. Дължината му е почти 5 км, като разстоянието се взима за около час и половина с нормален ход на движение. Докато вървите, ще попаднете на много отклонения, така че употребата на GPS или помощта на водач няма да са ви излишни.

В края на пътеката се намира малък, но много живописен водопад – Казанчето. Тук отново може да наблюдавате странджанската зеленика, както и други видове редки и красиви растения. Най-подходящото време за прехода е периодът март-септември, особено през пролетта, когато е цъфтежът на местната флора.

6. Бродилово – Голяма Папия

Природната екопътека Бродилово – Голяма Папия се намира на малко повече от 70 км разстояние от град Бургас. 

Тя започва от отбивка на пътя Царево – Бродилово при местността “Калинов врис”. Пътят до върха е по-малко от 3 км, но денивелацията на терена е голяма – 190 м, което го прави труден за изкачване. Препоръчително е да носите удобни обувки с грайфери, както и шапка със слънчеви очила, които да ви предпазят от рояците дребни мушици, характерни за някои участъци.

След като изминете 1,2 км ще стигнете до заслон с красива панорамна гледка, който предлага отлични условия за пикник с огнище и чешма. Той носи шеговитото име “Блей баирите”. Тук можете да отморите от разходката и да се насладите на тишина и спокойствие. 

Продължавайки към върха, ще забележите как целият път е осеян от двете си страни с източен лопох – защитен вид растение, което е разпространено основно в Странджа планина. Освен това ще попаднете и на редица следи и останки от вулканичната дейност на района от преди 80 милиона години. 

На самия връх Голяма Папия има тракийска крепост, до която за съжаление не може да се достигне, тъй като участъкът е територия на военните и е преграден с бариера.

Отвесна скала в морето по екопътеката Ахтопол-Синеморец.

7. Ахтопол – Синеморец

Маршрутът Ахтопол – Синеморец води своето начало от рибарския пристан в близост до фара в Ахтопол. Там има удобно място за паркиране, което значително улеснява туристите, решили да се разходят пеша до Синеморец.

Трасето следва извивките на множество малки заливи, като постоянно има спускания и изкачвания. Тук се разкриват гледки към морето и могат да бъдат видени различни геоложки феномени – останки от лавови потоци, дайки, брекчи, вулкански бомби и други.

Краят на пътеката води до стръмен бряг, от който се разкрива устието на река Велека. До центъра на Синеморец може да се стигне по пясъка, като реката се пресича с повишено внимание, тъй като има променлива дълбочина.

Разстоянието от Бургас до Ахтопол е близо 77 км, а ако сте отседнали в HI Hotels Imperial Resort ще ви отнеме не повече от час и половина, за да достигнете до природната екопътека.

Често задавани въпроси

Какво е нужно да вземете със себе си при посещение на екопътека?

При преход винаги трябва да бъдете облечени и обути подходящо според условията на пътеката. Освен това, не забравяйте да носите в себе си вода, лека закуска при по-дълъг маршрут, телефон с GPS, карта, а също и слънцезащитни средства.

Могат ли деца да участват в преходите?

“Марина река” и “Богородишки дол – Казанчето” са много подходящи за разходка на цялото семейство, тъй като пътят е лек и по-равен. Преминаването през останалите пътеки зависи от възрастта и физическата издръжливост на децата.

Какви мерки за безопасност трябва да спазвате по време на преходите?

Важно е да следвате маркировката и табелите и да избягвате места, които могат да бъдат опасни. Оценявайте рисковете по пътя и се върнете назад, ако метеорологичните условия се влошат.