Созопол: Из древните тайни на Стария град

Старият град на Созопол, арката на антична Аполония

Созопол е едно от най-посещаваните места по нашето Черноморие. Извън невероятните плажове, неспирни забавления и бурен нощен живот, градът предлага и разходка назад във времето.

Старият град на Созопол е обичано място за разходки и романтични моменти на поколения българи. Редица класически български филми са снимани под смокините на стария Созопол.

Именно Стария град на Созопол е тема на тази блог публикация. Каква е историята на града, неговите тайни и легенди – ще разберете от следващите редове.

История на Созопол

Антеа, Аполония, Созополис – това са старите имена на Созопол. На това място съществува селище още от древни времена.

Созопол е най-старото населено място по българското черноморско крайбрежие. Смята се, че там живеят хора от края на V век преди Христа насам. Градът получава първото си име Антеа от гръцки колониалисти, които се установяват на черноморския бряг.

По-късно, името става Аполония като начин да почетат древногръцкия бог Аполон – покровител на изселниците и лечител. В историческите записки градът се среща още с имената Аполония Понтика – Черноморска Аполония, и Аполония Магна – Велика Аполония.

Името му Созопол идва в по-късната античност, когато населеното място се преименува на Созополис или Град на спасението.

В Античността, жителите на древен Созопол са се изхранвали предимно с риболов и добиване на руда от близките мини. Заради ключовото си местоположение на брега на Черно море, търговията процъфтява, като на това място се търгуват едни от най-добрите и ценни бронзови сплави.

С появата на тракийското племе, което се установява в и около Созопол, връзките между нашия античен град и Егейския свят се задълбочават. През годините, археолозите у нас са попаднали на редица артефакти, които свидетелстват за активно корабоплаване.

Антична Аполония придобива изключително важен търговски статут, като това е едно от малкото места на света по това време, на които е позволено да се секат свои собствени монети. Това разрешение свидетелства за силното влияние на Аполония в търговията в региона.

Много по-късно, по време на Османския период, Созопол е многократно плячкосван от пирати. Тогава са опожарени всички църкви и манастири в града и така важният религиозен статут на града замира.

Пластовете на историята в Созопол продължават да се разкриват и досега. На много места в Стария град и околностите му се извършват разкопки и различни проучвания, които да ни разкрият още за античната и богата история на черноморската перла.

Гледка към крепостната стена на Созопол
Крепостната стена и стражевата кула в Созопол

Архитектурно наследство в Стария град на Созопол

Заради активната археологическа дейност в Созопол, и днес посетителите могат да видят останки от някогашното величие на този античен мегаполис.

Добре познатият Стар град на Созопол се намира на малък полуостров. Запазената архитектура е предимно от периода на Българското Възраждане. Там можете да видите типичните скатни къщи с каменен първи етаж и дървен втори, които срещаме на много други места в България.

Созополските къщи се различават от други възрожденски постройки с елемент, който е въведен изцяло от прагматична гледна точка. Стените на втория етаж обикновено са кирпичени, но са облечени в дълги дървени дъски. Причината е, че дървото е много по-устойчиво на студения морски вятър и солта във въздуха. Именно то предпазва къщите през годините.

В същото време, от ъглите на малките улички и площадчета, надничат останките на античността и само чакат да бъдат открити.

Южна крепостна стена и кула

Една от най-добре запазените археологически находки в Стария град на Созопол е открита съвсем случайно. Това са Южната крепостна стена и Стражева кула.

С появата на тракийското племе, което се установява в и около Созопол, връзките между нашия античен град и Егейския свят се задълбочават. През годините, археолозите у нас са попаднали на редица артефакти, които свидетелстват за активно корабоплаване.

Антична Аполония придобива изключително важен търговски статут, като това е едно от малкото места на света по това време, на които е позволено да се секат свои собствени монети. Това разрешение свидетелства за силното влияние на Аполония в търговията в региона.

Много по-късно, по време на Османския период, Созопол е многократно плячкосван от пирати. Тогава са опожарени всички църкви и манастири в града и така важният религиозен статут на града замира.

Пластовете на историята в Созопол продължават да се разкриват и досега. На много места в Стария град и околностите му се извършват разкопки и различни проучвания, които да ни разкрият още за античната и богата история на черноморската перла.

Античната арка на древна Аполония в днешен Созопол
Амфори в Археологическия музей на Созопол

Античната арка на древна Аполония

Арката на древна Аполония е още едно невероятно историческо място, на което да се потопите в богатата древна история на Созопол. Останките от арката се намират в сърцето на Стария град и могат да бъдат разгледани свободно от туристи.

Археологическите останки могат само да загатнат за величието на древния град на Аполон. Това място е било толкова важно в античността, че там са издигнати храмове на всички древногръцки божества – Зевс, Дионис, Посейдон, Гея Хтония и Афродита.

От исторически документи разбираме, че най-пищен и впечатляващ е бил храмът на Аполон. Там се е издигала колосална скулптура на покровителя на града, изработена изцяло от бронз – скъпа стока в Античността.

Всичкото великолепие на древна Аполония е било обградено и защитено от всички страни с високи крепостни стени. Смята се, че античната Арка, която и до днес може да се посети от туристи, е била един от входовете към вътрешността на града.

Музеи в Стария град

Няма как на подобно място с толкова много антична история като Созопол да няма музеи за посещение. Най-интересните от тях се намират в Стария град, като там се съхраняват някои от най-значимите открития в региона.

Археологически музей на Созопол

Археологическият музей на Созопол се намира в самото начало на Стария град. Той е част от 100-те национални туристически обекта.

Експозицията му е разпределена в няколко зали, като експонатите са над хиляда. Те са подредени така, че да разкажат историята на древния град по най-добрия начин.

Посетителите на археологическия музей ще видят богата колекиця от антични амфори, както и каменни котви, използвани в миналото от древните заселници на града.

Акцент и тук, разбира се, е древна Аполония. Археологическият музей представя в детайли някои от най-значимите елементи от бита и кулутрата на древния мегаполис, сред които погребалните им обичаи, празници и други важни събития.

Безспорно, най-ценният експонат в колекцията на Археологическия музей е малък мраморен реликварий, съхранявал мощите на свети Йоан Кръстител. Ценното откритие е напревено през 2010 година при разкопките на средновековен манастир на остров „Свети Иван“.

Етнографски музей на Созопол

Етнографският музей се намира отново в Стария град на Созопол. Експозицията е изложена в къща „Куртиди“, която е обявена за архитектурен паметник на културата от местно значение. Самата сграда е истинско бижу, тъй като е напълно реставрирана в оригинален вид.

Експозицията на Етнографския музей представя на посетителите всички местни традиционни занаяти, сред които земеделие, рибарство, винопроизводство и много други.

Къщата е подредена в автентичен вид, като силен акцент на това място са рибарските пособия и принадлежности.

В същото време посетителите могат да видят изключително богато резбованите стени и тавани на тази невероятна созополска къща.

Възрожденска къща в Стария град на Созопол

Експозиция „Стария Созопол“

Тази колекция е поместена в още една от емблематичните за Стария град къщи. Това е „Дуковата къща“, която е реставрирана в автентичен вид и е архитектурен паметник на културата от местно значение.

В експозицията са поместени някои от най-новите открития в археологията на Созопол. В същото време, централно място заемат и красиви старинни икони и произведения на изкуството, които пресъздават Созопол от началото на века досега.

Освен предметите, които са изложени в експозиция, зад къщата са проведени разкопки, при които са разкрити невероятни археологически открития. Специалистите разкриват няколко антични жилищни сгради, стопански съоръжения, както и малък площад.

Художествена галерия Созопол

Художествената галерия на Созопол се намира в северната част на полуострова на Стария град. В нея се съхраняват едни от най-красивите произведения на художници като Яни Хрисопулос и Петър Катерков.

На двата етажа на сградата са изложени 300 произведения. Сред тях има много примери от живопистта, графиката и скулптурата.

Освен по-старите произведения на изкуството, там се помещават и творби на съвременни български артисти.

Галерията следва и призванието да развива младите таланти, като всяка година там се организират пленери за художници и скулптури.

Созополските къщи

Крачейки по малките улички на Стария град на Созопол, повечето туристи не осъзнават, че се намират в музей на открито.

През 1965 година тази част от Созопол е обявена за резерват. В Стария град са запазени над 80 къщи в типичен възрожденски стил.

Всички постройки са разделени от тесни калдъръмени улички, по които буквално можеш да се изгубиш и да се потопиш в духа на това уникално място.

Средновековни разкопки в Стария град на Созопол

Църкви и религиозни храмове

След навлизането на християнството по нашите земи, древен Созопол става изключително важно религиозно средище.

Голям принос за това имат многобройните манастири и храмове в черноморския град, които подпомагат разпространението на религията сред местното население. Някои от тези древни светилища могат да бъдат посетени и до днес.

Старата митрополия

В началото на Стария град се намират останките от най-големия средновековен храм в Созопол, а именно Старата митрополия. Тя е била част от градския манастир, където живеели местните монаси и епископи.

Археологическите разкопки на мястото са разкрили изключително добре запазено зърнохранилище и цистерна.

С древния храм е свързан и баптистерий – място, където се е извършвал ритуал по покръстване.

Там е разкрит и древен некропол, като до момента са проучени останките на повече от 500 гроба.

Артефакти като амфори, части от стенописи и мозайки, както и други мраморни детайли са изложени в близкия Археологически музей.

Храм на Деметра, а след това манастир „Свети Апостоли“

В частта на Стария град близо до нос Скамний, археолози откриват останки от два храма един върху друг.

В Античността, на това място е имало храм на богинята Деметра и дъщеря ѝ Кора-Персефона. По-късно през мястото минава крепостната стена на Созопол, а зад нея е изграден малък средновековен параклис. С времето е построена голяма базилика, а около нея се развива голям манастирски комплекс.

Манастирът е носел името „Свети Апостоли“ и е функционирал до началото на XV век.

Археолози откриват и некропол с християнски погребения, където са проучени над 180 гроба.

Гледка към остров Свети Иван, Созопол
Църква Успение на Пресвета Богородица в Созопол

Манастир „Свети Йоан Предтеча“ на остров Свети Иван

Остров Свети Иван се намира на едва един километър от брега на Созопол и до там се стига само по вода.

На това малко парче земя е функционирал голям средновековен манастир, посветен на свети Йоан Предтеча. Там е построен и първият християнски храм в тази част на страната.

От голямата трикорабна базилика са запазени само част от олтара и външната стена, като мястото може да бъде посетено и от туристи.

Именно на остров Свети Иван е направено най-значимото откритие за Созопол, а именно – мраморният реликварий, съхранявал мощите на светеца на манастира.

Съвсем близо до реликвария е открита малка каменна кутийка. Върху нея има надпис, който описва как Тома премества мощите на острова. Манастирът е осветен на рождеството на свети Йоан Кръстител – 24 юли, когато и храмът е осветен.

Църква „Успение на Пресвета Богородица“

В Стария град се намира и едно малко скрито бижу от Средновековието на България. Това е църквата Успение на Пресвета Богородица или само Света Богородица.

Тя е в северната част на Стария град, като е почти незабележима в първия момент – църквата се намира под нивото на улицата. Ако погледне към нея е видим само покривът ѝ.

Влизането става, след като слезете по няколко стъпала покрай постройката.

В исторически документи тази църква се споменава за първи път през 1482 година, когато е била част от островния манастир „Свети Йоан Продром“.

Църквата е действащ храм и е обявена за паметник на културата. Вътре се съхраняват невероятен дърворезбован иконостас, амвон и трон на владика.

Изгрев погледнат от кораб край Созопол

Созополски тайни и легенди

За град с хилядолетна история като Созопол, не е необичайно, че местните пазят редица тайни и легенди за историята му.

Една от тях е именно за остров Свети Иван. Според легендата това парче земя в морето до Созопол е било свърталище на пирати, които са сринали със земята религиозните храмове.

Твърди се също, че пиратите съхранявали съкровищата си в подводни, непристъпни пещери на Змийския остров. На базата на тази легенда са извършвани много археологически проучвания с надеждата за съкровище, но до момента археолози са попадали само на останки от кораби и много, много змии.

Друга легенда е, че по тези места са живели вампири. Това е подкрепено и от археологическа находка – останки от тяло на мъж, прободен с метален кол през сърцето. Т.нар. Созополски вампир е открит в рамките на манастира Свети Николай Чудотворец в началото на Стария град.

С разкриването на необичайния гроб избухна невиждан дебат дали това наистина е вампир. Пробождането на тяло на починал на човек и оставянето му в гроб по този начин е било разпространена фолклорна практика в миналото. По този начин местните били сигурни, че човекът няма да вампиряса и да излезе от гроба си.

Смята се, че Созополският вампир е местен управник, който бил познат със злия си и кръвожаден характер. В исторически документи името му е записано единствено като Кривич.

Останките на Созополския вампир

Друга местна легенда е свързана с християнската история на древен Созопол. Според хората в малката църква Свети Георги се съхранява парче от Христовото разпятие, както и от мощите на Андрей Първозвани. Вярващи твърдят, че ако се помолиш на това място стават чудеса.

Дори създаването на град Созопол е обгърнато в легенда.

Според преданието Зевс се влюбва в простосмъртна жена, която му ражда три момичета – Сиза, Агата и Виза. Децата пораснали и станали красиви девойки, но Богът на гръмотевиците и бурите един ден им се разгневил и ги прогонил от Олимп.

Така момичетата тръгнали по нашите земи, като всяка една от тях основала по един град – Сиза създала Созопол, Агата – Агатопол (днешен Ахтопол), а Виза – Урдовиза (днешен Китен).

Занаятчийство и сувенири

Освен с хилядолетната си история, Созопол е прекрасно място, на което да се запознаете с местните занаяти.

По малките улички на Стария град ще намерите много магазинчета за сувенири и подаръци. Най-ценното от всичко изложено са дантелите на созополските баби. Този тип изплитане е характерно само за този град и техните занаятчийски произведения са наистина впечатляващи.

Друг много популярен занаят в съвремието ни е създаването на бижута по български обичаи и традиции. Те се изработват от медна сплав и са изключително красиви. Бижутерите вплитат в тях елементи от българската култура и бит, които носят късмет и благополучие.

В чест на множестовото занаятчии в Созопол, там всяка година се провежда Фестивал на Старите занаяти и изкуства.

занаятчийска къща в созопол

Маршрут за обиколка на Стария град

Старият град на Созопол има много какво предложи, независимо в кой сезон ще решите да го посетите.

Тъй като мястото е изпълнено с безброй възможности да научите нещо ново и интересно, тук сме ви подготвили два маршрута, които да обиколите.

Кръгов маршрут – по крайбрежната алея

Крайбрежната алея на Стария град на Созопол обикаля града по същия начин както едно време високите крепостни стени са го защитавали.

С влизането си в Стария град, трябва да свиете надясно покрай храм Св. Св. Кирил и Методий и зад него излизате на пешеходната крайбрежна алея. Ако я следвате, ще можете да видите останките от крепостната стена, както и стражевата кула на древен Несебър.

Алеята ще ви отведе покрай Етнографския музей, Лабораторията за морска екология и покрай нея трябва да свиете и излизате пред Художествената галерия на Созопол.

От Галерията, продължавате по улица „Морски скали“, от която се открива красива гледка към Черно море.

По тази улица стигате до Мидения плаж на Созопол, откъдето пък продължавате по улица Крайбрежна, която навлиза в яхтеното пристанище и Морска гара. Именно по нея ще се върнете до началото на Стария град.

Маршрут „Да се изгубим“

Макар да ви звучи като уловка, това предложение гарантирано ще ви потопи в невероятния дух на Стария град на Созопол.

Отново започвате маршрута си от началото на Стария град до Храм Св. Св. Кирил и Методий. От него поемате по централната улица със същото име… и оттук нататък сте свободни да свиете във всяка една малка уличка, която видите.

Най-хубавите разходки в Стария град на Созопол са именно тези, които са без план. Можете да изследвате криволичещите улици както пожелаете и да се насладите на всичко, което може да предложи това пропито с история място.

А ако видите място, на което да се продава сладко от смокини – непременно си вземете. Това е местният деликатес и ще ви донесе страхотни спомени за Созопол с всяко вкусване.

Често задавани въпроси

Мога ли да посетя Созопол извън сезон?

Да, можете. Созопол е голям град и има хотели и квартири, които предлагат настаняване и в нетипични от годината месеци. Ако искате да се посветите само на разходка в града, даже препоръчваме да го направите през септември или октомври, когато времето е много приятно.

Мога ли да стигна с автомобил до Стария град на Созопол?

Не. Шофирането на автомобил в историческата част на града е позволена само на хора, които живеят там. Целта на забраната е да се запазят артефактите и архитектурата непокътнати.

Мога ли да посетя остров Свети Иван?

Да, можете. От Морска гара, която се намира на пристанището на Созопол, тръгва корабче, което извозва туристи до остров Свети Иван.