По следите на забележителности в и около Синеморец

Изглед към плаж Велека, Синеморец

Синеморец е сред най-магичните кътчета по българското Черноморие. През последните години мястото привлича изключително много хора, защото там времето сякаш спира. Природата и спокойствието на Синеморец разказват истории, а след всеки завой ви очаква нещо ново и вълнуващо.

В района на село Синеморец има не само красиви и чисти плажове, но и много места, които са успели да запазят хармонията между природа и човек. Разходките ще ви отведат до тихи заливи, диви плажни ивици и тихи и прохладни горски пътечки, където може да се насладите на спокойствието и да преоткриете връзката си с природата.

Природните забележителности в и около Синеморец не липсват и единственото, което трябва да направите, е да ги откриете. Кои са забележителностите в и около Синеморец – научете от следващите редове.

Историята на Синеморец и околността

Синеморец е живописно селце на Южното Черноморие, което съчетава природна красота и богата история. В наши дни мястото е известно най-вече като туристическа дестинация. Синеморец привлича хората, които искат максимално да се доближат до природата и да избягат от шума на големите курорти.

В миналото му има много интересни събития свързани с древни народи и култури, чийто традиции все още са част от живота на местните хора.

Още от древността районът около Синеморец е бил обитаван от траките. Следи от тракийските бит и култура могат да бъдат видени в околните местности, а останките от крепости и типичните скални светилища на траките са навсякъде. 

Местоположението на Синеморец, съчетаващо плюсовете от близостта до река Велека и близостта до морето, е било идеално за търговия и изключително удобно за живот. По време на Римската империя и Средновековието, регионът на Синеморец е бил и важен търговски център.

Морето е свързвало Синеморец с много други значими народи, а богатите природни ресурси – плодородни земи и гори, са го правили привлекателно място за живот.

По време на Османското владичество, Синеморец, както и много други селища по Черноморието, запазват своите традиции и успяват да ги предадат през поколенията. След Освобождението селото постепенно започва да се развива като рибарско и земеделско селище.

В наши дни Синеморец е образец за баланс между древна история и съвременни удобства. Освен природните си красоти, той пази и миналото си. 

Когато слушате разказите на местните за миналото или се възхищавате на автентичната архитектура и природните чудеса на мястото, неизменно оставате с впечатлението, че сте на място, което помни своите корени, но и гледа уверено към бъдещето.

Изглед към плаж Бутамята, Синеморец

Скала Сфинкс

Една от най-интересните забележителности, която се намира съвсем близо до Синеморец, е Скалата Сфинкс. Природното образувание се намира в участъка на морския бряг, който е близо до устието на Велека. Името идва от това, че формата на скалите прилича на лице на сфинкс.

Скалите са изваяни в тази форма от вятъра и морските вълни, което допълнително свидетелства за природната красота на този край.

Мястото е известно сред местните като Камъка на прорицателя и причудливите скални форми са причина за раждането на стотици разкази, истории и легенди.

Мястото вдъхновява фотографи, любители на природата и красотата, която тя създава и всички, които търсят диви и необичайни гледки и места.

Църкви и параклиси

В Синеморец и околностите му, християнството е пуснало корени отдавна и духовни места с богато историческо и културно значение не липсват. 

Църква Св.Св. Кирил и Методий

Историята на църквата в село Кости е богата и динамична. Селото е на територията на община Царево, а църквата “Св. Св. Кирил и Методий” е сред най-големите в цяла Странджа планина. 

Храмът неведнъж е бил обект на набези и разрушения. По време на Преображенското въстание, той е бил напълно разрушен. Нейното възстановяване се случва през 1909 година, когато църквата е осветена и заживява нов живот.

Впечатляващото на това духовно място е, че вътре се пазят изключително стари икони. Религиозните изображения са датирани от XIV до XVII век.

Църква Св. св. Константин и Елена

Следващият храм, за който ще ви разкажем, е свързан с митичната история на Странджа. Църквата “Св. Св. Константин и Елена” се намира в едно от последните села у нас, които практикуват обичая нестинарство. Това е село Българи.

Името на храмът също е свързано с нестинарството – обичаят се практикува всяка година на празника на Константин и Елена по стар стил.

Храмът става жертва на разрушителен пожар по време на Преображенското въстание. Тогава цялото село и църквата са запалени. В началото на миналия век, светото място е възстановено и обявено за паметник на културата.

Коначето – храм на нестинарите

В село Българи има още едно магическо място, което носи историята на нестинарските танци. Това е храмът на нестинарите или т.нар. Коначе. Малката църквичка се намира в центъра на селото и съхранява нестинарския тъпан.

Храмът е неразривно свързан с нестинарските игри. Всяка година в двора му се жертват агне или бик, които стават част от курбана за Константин и Елена.

Централен площад на село Българи
Църква Успение Богородично в курорта Царево

Църквата „Успение Богородично”

Църквата “Успение Богородично” се намира в град Царево. Тя е част от богатата история на града, тъй като е стара гръцка постройка, издигната от заселниците на това място.

Храмът на изключително впечатляващо място. Той се извисява на скалите на Царево и около него няма други постройки. 

Първото име на църквата е било “Света Троица”. Смята се, че това е бил единственият пиратски храм по нашето Черноморие. Причината? Малък пиратски символ, който се намира над главния вход на църквата.

Параклис Св. Богородица

Нека малкият размер на параклис “Света Богородица” в местност Бродилово не ви заблуждава. Това място е свещено в Странджа, като там извират две аязми. 

Малкият храм се намира близо до село Българи.

Параклисът е разположен дълбоко в гората, като всяка година към него се стичат стотици местни. На 28 август там се отбелязва празника на Богородица.

Освен връзката с християнската религия, в близост до параклиса има и останки от тракийска могила, които свидетелстват за по-дълбоката история на Странджа.

Местност Корабите, Синеморец

Местност Корабите

Вече споменахме за местните истории за пиратски селища по тези земи. Отново с пирати е свързана местност Корабите, която се намира съвсем близо до устието на река Велека.

Според легендите пиратите, които кръстосвали бреговете на Синеморец, палели големи огньове на острите скали. Те използвали пламъците като фар, с който да примамят натоварените със съкровища търговски кораби. Така търговците стигали до скалите и разбивали корабите си, което правело работата на пиратите значително по-лесна.

Мястото е известно сравнително отскоро. Намира се прекалено близо до границата с Турция и достъпът до него е бил силно ограничен преди, но през последните години, все повече хора отиват дотам, заради красивите гледки и интересните легенди, разказвани от местните жители.

Трябва да тръгнете по основната улица на Синеморец и оттам да вървите към синеморския плаж Бутамята. Точно преди улицата да завие наляво към голям хотел, ще видите отбивка в ляво. Тръгнете по нея. В далечината ще видите друг хотел, които се намира почти на самия ръб на скалите. 

Ако искате да направите истински красиви кадри на мястото, трябва да го посетите по изгрев слънце. 

Екопътеките около Синеморец

Синеморец и околностите му крият още един бонус за хората, които обичат природата. Непосредствената близост до природен парк “Странджа” дава възможност на всички посетители да се разходят по някои от най-живописните екопътеки в България.

От Синеморец до Бродилово

Една от най-често посещаваните екопътеки в района води от Синеморец до село Бродилово, което се намира в сърцето на Странджа. Маршрутът е дълъг около 10 км, като в зависимост от бързината на ходене може да ви отнеме около три часа пеша.

Трасето е създадено и се стопанисва от парк “Странджа”. 

Ако решите да се разходите до Бродилово, ще вървите срещу течението на река Велека. Местността е изключително красива и предоставя възможност за наблюдение на много видове редки птици и растения.

От Ахтопол до Синеморец

Този маршрут е изключително подходящ за любителите на геологията. Трасето тръгва от рибарското пристанище на Ахтопол и ще отнеме около два часа пеша. 

Разходката минава покрай морския бряг, като ще се движите по скали. Под краката ви се открива невероятна гледка към Черно море и множество малки заливчета. 

Релефът по тези места е оформен от дейността на древен вулкан. Това е Голяма папия, която е била активна преди 80 милиона години.

Накрая на пътя пред вас ще се разкрие незабравима гледка към устието на река Велека и пясъчната коса, която образува при вливането в морето.

Екопътека Марина река

Тази екопътека е по-кратка и е подходяща за изминаване с малки деца. “Марина река” е в сърцето на парк Странджа. 

За да изминете трасето ще са ви нужни около 50 минути в едната посока. Макар пътеката да е кратка, тя е изключително живописна, защото навлиза дълбоко в гората. Освен това мястото предлага прохладна почивка от жарките лъчи на слънцето през летните месеци.

Екопътека “В царството на Зелениката”

Тази екопътека е една от най-разпознаваемите в Странджа. Причината е, че ако я посетите през пролетта, можете да видите цъфтежа на странджанската зеленика. Това изключително красиво, но също толкова отровно растение цъфти с големи лилави цветове.

Пътеката започва от село Кондолово в природния парк, като се движи през вековна гора. Дължината на трасето е малко над 4 километра, като е подходящо за всички възрасти. Все пак е добре да внимавате, защото зелениката е изключително отровна и не трябва да се пипа.

“Пътят на ясния месец”

Тази екопътека е свързана с историята на Странджа планина. Името на трасето идва от песента “Ясен месец веч изгрява”. По същия път са преминали всички войводи от тази местност по време на Преображенското въстание.

Трасето е връзка между селата Бръшлян и Стоилово. Дълго е около 11 километра, като на места трудността е средна. В същото време разходката по този маршрут напълно си заслужава, защото можете наистина да се потопите в дивата красота на парк Странджа.

Малко ресторантче в Синеморец

Местна кухня и апетитни места за хапване

Синеморец ще ви плени не само с природните си красоти, но и с автентичната си кухня. Местните кулинарни изкушения са богати на морски дарове, но не липсват и традиционни ястия от българската национална кухня, носещи духа на Черноморието.

В ресторантите на Синеморец имате възможност да се насладите на току що уловена прясна риба – попчета, калкан, сафрид и др. Рибите се сервират запечени, пържени, или на скара. Сред специалитетите често присъстват и миди, скариди и октопод, приготвени изключително вкусно и майсторски.

Освен морските изкушения, в заведенията ще откриете традиционни български ястия като шопска салата, мусака и домашно приготвени десерти. Често се използват сезонни и местни продукти, което добавя още по-голяма стойност на вкусовете.

За тези, които обичат уютните и непретенциозни заведения, Синеморец предлага и малки семейни ресторанти и кафенета. Там можете да опитате домашно приготвени гозби, а чаша студена лимонада или ароматно вино са перфектен завършек на обяда или вечерята.

Често задавани въпроси

Къде се намират нестинарските села край Синеморец?

Нестинарските села са в сърцето на парк Странджа. До село Българи, което се смята за единственото място, където се практикува автентичен нестинарски ритуал, можете да стигнете както пеша, така и с автомобил.

Има ли места за разходка сред природата край Синеморец?

Разположението на Синеморец ви дава пряк достъп до повечето екопътеки в района, които навлизат навътре в Странджа планина.

Къде се намира пиратската църква?

Това е църквата “Успение Богородично” в Царево. За нея се твърди, че е била единствената пиратска църква по нашето Черноморие.