На разходка в близост до Царево: Екопътеки и маршрути

Местоположението на Царево на Южното Черноморие и на входа на природен парк „Странджа“ е изключително благоприятно за разходки. Около черноморския курорт има многобройни екопътеки и различни маршрути, с които да опознаете невероятната ни страна.

Ако ви дотегне от почивка на плажа в Царево, можете да използвате възможността и да посетите някои от най-популярните места за разходка в района. Кои са интересните маршрути и какво ще видите – прочетете в следващите редове.

Морето край Царево

До връх Папия

Връх Папия е с височина 501 метра. Той се намира на югозапад от град Царево и се издига над селата Варвара и Бродилово. Папия е кратер на изгаснал вулкан, който е бил активен преди 80 милиона години.

Трябва да знаете, че изкачването на връх Папия е ограничено до някъде. На самия връх има останки от късноантична тракийска крепост, но те са недостъпни. Причината е, че на това място има действащо военно поделение.

Друг любопитен аспект на този връх е, че от него се излъчват някои от популярните в България радиостанции и телевизии.

До връх Папия има две популярни екопътеки.

Кръгов маршрут от Бродилово

Едната отправна точка за връх Папия е село Бродилово. То се намира съвсем близо до Царево, на около 15 км разстояние. Началната точка започва от местност „Калинов врис“, която се намира на 5 км от Бродилово по пътя към Царево.

Маршрутът е с обща дължина малко под 3 км, което като време ще ви отнеме около 1 час и 10 минути. Денивелацията на изкачването е приблизително 190 метра

Трасето е много подходящо и за планинско колоездене.

По пътя ще се насладите на красивата природа на природен парк „Странджа“. На места ще видите големи камъни, които изникват от нищото – това са останки от отломки от древния вулкан на това място. На един от склоновете, които ще изкачите, се открива красива панорамна гледка към Странджа.

Гледка в природен парк Странджа с кон и щъркели

По този кръгов маршрут ще стигнете до заслон Папия в местност Блей баири. Заслонът на Блей баири е много подходящ за пикник и отдих.

На връщане се минава местност Гьола, като накрая отново стигате до Бродилово.

Кръгов маршрут от Варвара

Ако искате да тръгнете от самия морски бряг към връх Папия, можете да направите това по кръговия маршрут от Варвара. Той е дълъг малко над 6 км, но денивелацията е по-голяма – 415 метра.

Цялостното времетраене на този маршрут е близо 2 часа, но трасето е подходящо за всяка възраст.

Началната точка на кръговия маршрут от Варвара е улица „Папия“ в селото. От нея бързо излизате извън територията на селото и поемате през гъста широколистна гора.

По трасето ще стигнете до вишка за наблюдения, която трябва да подминете. След това се върви по коларски път.

Маршрутът свършва отново на оградата на военното поделение, което се намира на връх Папия.

Нестинарски танц

Пътеката на нестинарите

Пътеката на нестинарите е един от най-магичните маршрути в Странджа. Тя е тясно свързана с традицията нестинарство и отвежда турстите в свещената местност на тази общност. Трасето е известно още с имената Голямата аязма и Влахов дол.

Влахов дол е свещено място за нестинарската общност. Там всяка година преди празникът на Св. Св. Константин и Елена се събират всички нестинари от околните нестинарски села в Странджа – Българи, Кости, Граматиково, Кондолово и Сливарово. На това място хората оставят икони и се поднасят жертвени дарове като пари, хлябове и други.

Вярва се, че по това време на годината водата от Голямата аязма е най-лековита. Нестинарите трябва да измият иконите с нея и да измолят здраве за народа и планината. Там също младите разбират дали са избрани от висшите сили да бъдат нестинари или не.

 

Маршрутът е с дължина близо 10 км в едната посока, а денивелацията е 60 метра. Изминаването му отнема близо 3 часа на посока. Трасето минава през красиви поляни, като се движи по поречието на река Велека и завършва в широколистна гора.

Ако решите да го изминете в неделята преди празника на Константин и Елена на 3 юни, тогава ще имате възможността да се запознаете с нестинарите и да разберете повече за техните обичаи.

В царството на зелениката

Странджа е мястото, на което ще срещнете невероятно красивото растение зеленика. Тя цъфти в лилави цветове и изглежда много привлекателна, но трябва да внимавате, защото е силно отровна.

Екопътека „Царството на зелениката“ е една от най-популярните в природен парк „Странджа“, особено когато зелениката цъфти.

Началната точка на това трасе започва от село Кондолово, което се намира на около 16 км от Царево. Дължината на екопътеката е 4,5 км. Времето, което е нужно да се измине, е около 2 часа в зависимост от бързината. Денивелацията на трасето е 112 метра.

Екопътека Царството на зелениката

По трасето ще видите именно известната странджанска зеленика, която не се среща никъде другаде.

Тази екопътека е добре маркирана – поставени са информационни табели по трасето, като ориентирането по нея е лесно.

Най-подходящото време за посещение на този маршрут е през месец май, когато е периодът на цъфтеж на зелениката. И не забравяйте – никога не пипайте зелениката, само я наблюдавайте!

Меандрите на река Велека

Върхове наблизо за изкачване

Заради местоположението на Царево, имате възможност да изкачите и други върхове освен Папия.

Местата, които предлагат страхотни панорамни гледки към Странджа, Черно море и Велека, са:

  • Връх Голямо Градище – със своите близо 710 метра, той е най-високият в българската част на Странджа. Намира се на 1 км от границата с Турция. На върха има останки от тракийска крепост.
  • Връх Голямо кладенче – той е с височина 470 метра и се намира близо до село Българи. Отново е неразривно свързан с нестинарските ритуали.
  • Връх Шилото – той е с височина от 441 метра. Близо е до село Кости, основно нестинарско село, като маршрутът минава през широколистни гори. По трасето има страхотни гледки към Велека.

Трябва да знаете, че ако потегляте по маршрут за изкачване на някой от върховете, трябва да сте добре подготвени.

Живият музей на Терциерна Европа

Живият музей на Терциерна Европа обхваща екопътека „Марина река“ в парк Странджа. Това място е уникално, защото само тук и в Кавказ можете да видите растителни видове от времето между измирането на динозаврите и последния ледников период.

По цялото трасе са разположени информационни табели с любопитна информация за местните растителни и животински видове.

Екопътека „Марина река“ се намира на около 14 км от Царево и е с дължина 1,2 км. Маршрутът е изключително подходящ за деца, защото денивелация почти няма, а трудността е ниска. Трасето отнема около 2 часа, за да се измине напълно.

Заради информационните табели децата имат възможност да научат много за местната природа. По трасето ще попаднете и в т.нар. горска класна стая – обособено за учене пространство с дървени чинове и дъска насред гората.

Мястото е наистина магическо и дава възможност за учене сред природата за най-малките.

Екопътеки до селата в района

Почивката в Царево ви дава стратегическо предимство в случай че искате да опознаете мистиката и историята на Странджа. Съвсем близо до курортния град се намират емблематични за България села, които ще ви пленят със своята магия и история.

Освен забележителностите в Царево, има няколко основни дестинации в близост, които можете да посетите.

От Царево до село Кости

Село Кости е едно от петте села в Странджа, които пазят традицията на нестинарството. До него можете да стигнете по екопътека, която тръгва от западния край на Царево.

Дължината на маршрута е около 10 км, като той е умерено труден. Подходящ е за туристи без предварителен опит. Изминаването му отнема между 3 и 4 часа, като това зависи изцяло от бързината на ходене.

Маршрутът е изключително живописен, защото следва река Велека. Това дава възможност да наблюдавате и редки птици, които гнездят около водите на реката.

Традиционната архитектура на село Кости представлява дървени къщи. Те са използвани от гръцките заселници по тези места.

Ако не планирате да нощувате в село Кости, е добре да планирате транспорт за обратния маршрут до Царево.

Стара къща в село Кости
Устието на река Велека край Синеморец

От Царево до село Бродилово

Бродилово е още едно място, което е част от нестинарската общност у нас. В миналото също е било населявано предимно от гърци.

От Царево отново можете да стигнете до село Бродилово по екомаршрут, минаващ покрай река Велека. Дължината му е около 7-8 км в едната посока, като ще ви отнеме приблизително 3 часа, за да я изминете. Маршрутът е подходящ за начинаещи туристи и семейства.

По трасето ще минете през стария каменен мост на река Велека. Мястото е емблематично за Странджа и региона, където се откриват красиви гледки.

Село Бродилово се слави със своята автентична архитектура, дълбоки нестинарски корени и гостоприемството на местните жители.

Екопътека „Велека“

За финал ще ви предложим по-дълга екопътека, която ще ви остави без дъх с красивите си гледки. Този маршрут свързва Царево с река Велека и село Синеморец.

Трасето е с дължина 15 км в едната посока, а изминаването му може да отнеме 4-5 часа. Теренът е подходящ и за начинаещи туристи.

Екопътеката се движи по бреговете на река Велека и минава през от най-красивите места в природен парк „Странджа“. Началото ѝ е от западната част на Царево, а краят – близо до устието на Велека край Синеморец.

Велека и пейзажът около нея са изключително живописни. Това е и мястото, където гнездят много прелетни птици по въздушния път „Виа Понтика“ – основен за миграцията им.

Гледката на устието на Велека определено ще ви остави без дъх. При вливането си в Черно море, реката образува пясъчна коса. На това място се срещат морето, гората и реката. Там се намира и един от най-посещаваните плажове на Синеморец.

За какво трябва да внимавате

Има някои основни правила, които трябва да спазвате, когато предприемате преход или разходка по екопътека. За Царево ще ви дадем и специфични препоръки, свързани с мястото на екопътеките в района.

Общите правила, които трябва да следвате, са:

  • Винаги тръгвайте на разходка подготвени – облечете подходящи дрехи и обувки.
  • Проверете прогнозата за времето преди да тръгнете.
  • Носете със себе си вода и храна.
  • Уверете се, че имате достатъчно батерия на мобилния си телефон.
  • Не се отклонявайте от обозначените маршрути.
  • Преценявайте риска – ако съществува опасност да замръкнете в гората, по-добре прекратете разходката си и се върнете обратно.

В района на Царево и природен парк „Странджа“ има и специфични особености.

Трябва да се подготвите за насекомите. Тъй като през местността преминава река Велека и е близо до Черно море, количеството насекоми е сериозно предизвикателство. Носете със себе си подходящ репелент.

Също така трябва да спазвате правилата на природните паркове. Странджа е защитена със закон територия. Не късайте растения по пътя си, тъй като много от тях са редки видове.

При всяка разходка в природата се старайте да не оставяте нищо след себе си. Събирайте боклуците си и ги изхвърляйте само на обозначени за това места.

Често задавани въпроси

Има ли маршрути и екопътеки около Царево, които са подходящи за деца?

Да, повечето маршрути са с лесен за изминаване терен и не са дълги.

Мога ли да се изкача до връх Папия край Царево?

Достъпът до връх Папия е ограничен заради действаща военна база, а пътеките водят до нейната ограда.

Има ли екопътеки до нестинарските села около Царево?

Да, има. Петте нестинарски села в Странджа са достъпни пеша.